C-pop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jay Chou; Lady Gaga ve Michael Jackson'dan sonra dünyanın en çok indirilen üçüncü müzik sanatçısıdır.[1]

C-pop, "Chinese popular music" ("Çince popüler müzik"; Basitleştirilmiş Çince: 汉语流行音乐; Geleneksel Çince: 漢語流行音樂; Mandarin Pinyin: hànyǔ liúxíng yīnyuè; Jyutping: hon3jyu5 lau4hang4 jam1ngok6) öbeğinin kısaltmasıdır. Anakara Çinli, Hong Konglu ve Tayvanlı sanatçılarını kapsayan, gevşekçe tanımlanmış bir müzik tarzı. Singapur ya da Malezya gibi Çincenin nüfusun büyük bir kısmı tarafından konuşulduğu ülkelerde de C-pop sanatçıları vardır. Bazen "C-pop" terimi sadece Çince pop müziği değil; R&B, balad, Çince rock, Çince hip hop ve Çin ambient müziğini kapsayan bir şemsiye tabiri olarak da kullanılır; ancak 1990'ların başında Çince rock müzik, C-pop'tan ayrı bir tarz olarak evrimleşti.

C-pop'un kapsamına giren üç ana alt tarz mevcuttur: Cantopop, Mandopop ve Hokkien pop. Yeni yüzyılda Cantopop ile Mandopop arasındaki ayrım yakınlaşmaya başlamıştır. İlk başlarında Japon enka müziğinden büyük oranda etkilenen Hokkien pop, C-pop ile bütünleşmekte ve gelişerek daha fazla Mandopop'a doğru yönelmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jay Chou's songs world's 3rd most downloaded". Radio Taiwan International. 27 Ağustos 2010. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. [ölü/kırık bağlantı]