Sturmovşçina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sturmovşçina (Trans: Штурмовщина; TürkçeHızlı iş; İngilizce'de Storming olarak da anılır), planlanan bir üretim hedefini gerçekleştirmek için belirlenen dönemin sonuna kadar kolektif şekilde hızlıca ve emek fazlası ile fazla mesai yaparak Sovyet üretim biçimine verilen isim.

Sovvyetler Birliği'nde aylık hedefler şeklinde üretim kotası geleneği ile bağlantılı olan sturmovşçina döngüsü uygulaması yapılmıştır. Özellikle Stalin döneminde yoğun olarak bu politika izlenmiştir. 1956 yılındaki ücret reformu sonrası uygulama azaldıysa da yer yer bu üretim tarzı yerel yöneticiler tarafından işçilere uygulatılmıştır. Hızlıca ve acele ile yapılan üretim Sovyet endüstrisinde çok yaygındı ve bu yöntem fabrikaların aylık üretim kotalarını çok kısa bir sürede aşmaya dayalı rekabet programlarını içeriyordu. Fakat bu durum genellikle ay sonuna kadar üretimi tamamlamak için gereken kaynaklara sahip olmayan fabrikaların endüstriyel malzemeleri üretememesi ile sonuçlanıyordu. Buna karşın hammadde eksikliği işçilerin daha az çalışacağı anlamına gelmiyordu, bu durumla ilişkili olarak işçiler aylık kotaları zamanında karşılamak için mümkün olduğu kadar daha çok çalıştı. Bu yoğun mesai sonucunda bir sonraki ayın ilk zamanlarında çalışamıyorlardı.[1]

Planlı ekonomiye rağmen gerekli materyallerin ve araçların mevcut olmadığı veya işin yavaş ilerlediği yerlerde işçiler kendi imkanlarıyla üretim yapmaya devam ettiler veya başka bir iş alanında üretim yapmaya çalıştılar. Bununla birlikte, bir dönemin sonuna yaklaşıldığında, yönetim işçileri sıkıştırır, yedek malzemeler ve doğaçlamalı araçlar kullanılması talimatı verirdi. Dolayısıyla fazla mesai olur ve üretime aşırı yüklenilirdi. Bütün bunlar genelde dönemin sonuna devam ederdi. Gelecek dönem başında işçiler önceki üretim hızından kurtulmak için yavaşlardı.[2] Döngü sonunda zaman zaman kalitesiz ürünler çıkmasıyla sonuçlandığı durumlar da görülmüştür.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smith, Hedrick (1976). The Russians (İngilizce). New York: Ballantine Books. ISBN 0-345-29764-4. 
  2. ^ "Tinkering With Shturmovshchina" (İngilizce). 1 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2018. 
  3. ^ "RUSSIA: Depression at Home" 27 Ağustos 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. – Time Magazine June 06, 1955 (access 23 June 2008)