İçeriğe atla

Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığı
Генеральный штаб Вооружённых сил СССР
Kızıl yıldız

Başkanlığın Moskova'daki Binası
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi10 Şubat 1921
Önceki kurum
Kapanış tarihi20 Mart 1992
Sonraki kurum
BağlılığıSovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri
Yönetici(ler)

SSCB Genelkurmay Başkanlığı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Silahlı Kuvvetlerinin askeri komuta ve kontrol organlarından biri olan bir oluşumdur. Tam adı, Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı'dır. 10 Şubat 1921'de Tüm Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Cumhuriyet Devrimci Askeri Konseyi Saha Karargahı ile birleştirildi ve İşçi ve Köylü Kızıl Ordu Karargahı (RKKA) adını aldı. Kızıl Ordu'nun karargahı, RSFSR silahlı kuvvetlerinin birleşik kontrol organı haline geldi ve Cumhuriyet Devrimci Askeri Konseyi'nin yürütme organı oldu.[1]

22 Eylül 1935'te Kızıl Ordu Karargahı, Kızıl Ordu Genelkurmay Başkanlığı olarak yeniden adlandırıldı. Genelkurmay Başkanları şunlardı:

1941-1945 Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Genelkurmay, cephelerde silahlı kuvvetlerin stratejik planlaması ve liderliği için Yüksek Yüksek Komuta Karargahının ana organıydı. Birlik Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanları şunlardı:

Savaş sonrası dönemde Genelkurmay başkanları şunlardı:

Genelkurmay, öncelikle askeri eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğrencilerine yönelik bir eğitim ve metodolojik el kitabı - Subay Atlası yayınladı. İlk kez 1947'de yayımlandı.

  1. ^ Данилов В. Создание Штаба РККА (1921—1924 гг.) // Военно-исторический журнал. — 1977. — № 9. — С. 85—89.