İran'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Meşhed Havalimanı'nda pasaporta basılan İran'a giriş damgası

Yabancı ülke vatandaşlarının İran'a vardıklarında vizeden muaf ülkelerden birinden gelmedikleri sürece İran diplomatik temsilciliklerinden vize almak zorundadırlar. Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahibi olmaları gerekmektedir.

İsrail vatandaşlarının İran'a girmesi tamamen yasaklanmıştır.[1][2]

İran 2016 yılı sonunda turistlere elektronik vize veren bir sistemi başlatmayı planlamaktadır.[3] Ayrıca, İranlı yetkililer 60 ülke için vize sınırlamalarını kaldıracak potansiyel vize muafiyet programını hazırlamaktadırlar. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 19 tarihi mekana ev sahipliği İran, daha fazla turist çekmek için İran'ın vize programının bir parçasıdır.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

İran vize politikası

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 8 ülkenin vatandaşları vizesiz İran'ı ziyaret edebilirler:[4]

Bazı haberlere göre İran, Temmuz 2015 yılında Mısır ve Lübnan vatandaşları için vize şartını kaldırdı.[13][14] Turistler herhangi bir vize almadan 14 gün veya daha az süre ile Kiş Adası'nda kalabilirler.

İran Serbest Ticaret ve Sanayi Alanları için vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu vize türü, geçerli bir pasaport ile tüm yabancı ziyaretçiler için Serbest Ticaret ve Sanayi Alanları İran'ın (Kiş Adası, Qeshm Adası ve Çabahar Limanı) bir iki hafta kalmak için bu alanların makamlarının talebi üzerine, vize süresi altı aya kadar uzatılabilir.

Not: ülkenin diğer bölgelerine seyahat etmek niyetinde yabancı uyruklu, bölgede Dışişleri Bakanlığı temsilcisi ofisine kendi başvurusunu ve onaylandığı takdirde 48 saat içinde, uygulama gözden geçirilecek ve vize verilecektir.

Kadınlar kıyafetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Başörtüsü, eşarp, uzun kollu veya çorap giymeyen kadınların ülkeye girişleri reddedilmektedir.[15]

Diplomatik ve resmi / hizmet pasaportları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkeler tarafından verilmiş pasaport sahiplerin vizesiz İran'a girmelerine izin verilir.

D — diplomatik pasaportlar
O — resmi pasaportlar
S — hizmet pasaportları

varışta vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki havaalanlarında, normal pasaport sahipleri turist olarak seyahatlerinde en fazla 30 gün (15 gün uzatılabilir) kalmak için ülkeye varışta vize alabilirler:[16] at the following airports:[17]

Varışta verilen vize Lübnan vatandaşlar için ücretsiz verilir.

Varışta verilen vize uygulaması aşağıdaki ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir:[18]

Bu milletten vatandaşların İran'a gelmelerinden önce bir İran elçiliği / konsolosluğundan İran vizesi başvurusu yapmaları gereklidir.

İsrail[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail ya da İsrail Devleti ile herhangi bir bağlantısını gösteren pasaport ya da pasaportta İsrail vizesi/damgası veya herhangi bir veri içeren seyahat belgelerinin sahiplerinin İran'a girişi reddedilir.

Hükümet Rehberleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının hükümet tarafından atanan bir rehber eşliğinde ülkeyi gezmeleri gerekmektedir. Bu ülke vatandaşlarının bağımsız şekilde seyahat etmeleri Mart 2014 tarihinden bu yana yasaklanmıştır.[19]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]