Tostada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tostada
Karidesli tostada
Ülke(ler)Mesoamerika
TürüMeze
Ana malzemelerTortilla (veya yufka ya da lavaş), sebze, et, deniz mahsulleri

Tostada, Meksika ve Güney Amerika'nın diğer bölgelerinde kızartılmış malzeme ile hazırlanan çeşitli yöresel yemeklerdir. İspanyolcada "kızartılmış" anlamına gelen tostada, genellikle kızartılmış düz veya kase şeklinde bir tortilla anlamına gelir. Genellikle mısır unundan yapılan tortilla ile hazırlanır, ancak buğday unu ile yapılan tostadalar da zaman zaman bulunabilir. Ayrıca, tostada'nın kullanıldığı herhangi bir yemeğe tostada denilebilir. Tek başına tüketilebilir veya diğer yemeklerde ekmek yerinde kullanılabilir.[1]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Tortilla altın rengi, sert ve gevrek hale gelinceye kadar sıcak yağda kızartılır.[2] Meksika mutfağında menudo, birria ve pozol gibi deniz mahsullü ya da yahnisi yemek çeşitlerinde kullanılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rick Bayless; JeanMarie Brownson; Deann Groen Bayless (25 Ekim 2000). Mexico One Plate At A Time (İngilizce). Simon and Schuster. ISBN 0-684-84186-X. 
  2. ^ Isabel Hood (1 Kasım 2008). Chilli and Chocolate (İngilizce). Troubador Publishing Ltd. ISBN 9781906510923. 2 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2019.