Süt reçeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yoğunlaştırılmış süt kullanılarak evde yapılmış süt reçeli
Türkiye'de üretilip satılan süt reçellerinden biri

Süt reçeli[1] (İspanyolca: dulce de leche, cajeta ya da manjar, özellikle Şili'de) süt ve şekerin kazan veya tencerelerde ağır ağır, sürekli karıştırılarak pişirilmesi sonucu elde edilen, katı ile sıvı arası kıvamda viskoz yapıda bir tatlı. Daha çok bir kahvaltı ve çay saati yiyeceği olarak, başta Arjantin ve Şili olmak üzere hemen bütün Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak tüketilir. Ayrıca kek, pasta ve benzer ürünlerin yapımında, ya da içlerinin doldurulmasında kullanılır.[2] Arjantin ve komşusu ülkelerden Uruguay ile Paraguay'da dulce de leche, And ötesi Şili ve Peru'da manjar, Brezilya'da (dulce de leche'nin Portekizcesi olarak) doce de leite, diğer Latin Amerika ülkelerinde ise farklı adlarla anılır. Şili ile Arjantin arasında bu ürünün çıkış yeri olmak konusunda bir çekişme bulunmakla birlikte,[3] Şili'de tüketilen süt reçelinin (manjar) bir bölümünün kaynak ülkesinin Arjantin olduğu belirtilmektedir.[4] Piyasada satılan endüstriyel ürünün ve geleneksel üretim şeklinin yanı sıra bugün evlerde yoğunlaştırılmış şekerli süt tenekelerinin kapalı olarak 2-3 saat suda kaynatılması yoluyla pratik bir şekilde de süt reçeli yapılır.[5]Rusya ve eski Sovyet ülkelerinin bazılarında bu yöntemle elde olunan süt reçeli varyonaya sgushchyonka (варёная сгущёнка, kaynatılmış yoğunlaştırılmış süt) olarak bilinir. Süt reçeli, Türkiye'de de yakın zamanlarda üretilip satılmaya başlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Süt Reçeli Üretim Yöntemleri ve Özellikleri". Academic Food Journal (Volume 14, Issue 2, 2016). 10 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2016. 
  2. ^ Tecnologia de la Leche. Bib. Orton IICA / CATIE. ss. 327-. GGKEY:PUWPNNT5B3A. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. 
  5. ^ Ron Herbst; Sharon Tyler Herbst (2015). The Deluxe Food Lover's Companion, 2nd edition. Barron's Educational Series. ss. 379-. ISBN 978-1-4380-7621-8. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]