Giorgia Meloni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giorgia Meloni, 2018

Giorgia Meloni (d. 15 Ocak 1977) İtalya'da milliyetçi muhafazakâr bir siyasi parti olan İtalya'nın Kardeşleri'nin lideri ve Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Partisi'nin başkanı olarak görev yapan İtalyan bir gazeteci ve politikacıdır. Meloni ayrıca Silvio Berlusconi'nin dördüncü hükümetinde Gençlik Bakanı ve Özgürlük Halkı'nın gençlik bölümü olan Genç İtalya'nın başkanı olarak görev yaptı.

Guido Crosetto ve Ignazio La Russa ile birlikte sağcı İtalya Kardeşleri partisinin kurucu ortağıdır ve 8 Mart 2014'te parti başkanlığına seçilmiştir. 2006'dan beri İtalya Temsilciler Meclisi üyesidir.[1]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Giorgia Meloni, 1977'de Roma'da doğdu. Babası Sardunya'dan, annesi Sicilya'dan gelmektedir;[2] Vergi danışmanı olan babası, Giorgia Meloni on bir yaşındayken ailesinden ayrıldı. Garbatella bölgesinde büyüdü.

1992'de 15 yaşındayken ulusal muhafazakar İtalyan Sosyal Hareketi'nin (MSI) gençlik kanadı olan Gençlik Cephesi'ne katıldı. Bu yıllarda, bakan Rosa Russo Iervolino'nun teşvik ettiği halk eğitimi reformuna karşı protestoda yer alan öğrenci koordinasyonu Gli Antenati'yi (Atalar) kurdu. 1996 yılında, MSI'nin sağcı varisi olan National Alliance'ın öğrenci hareketi Student Action'ın ulusal lideri oldu ve bu hareketi İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Öğrenci Dernekleri Forumu'nda temsil etti. Aynı yıl Amerigo Vespucci Enstitüsü'nde diploma aldı.[3]

Bu yıllarda Roma'nın en ünlü gece kulüplerinden biri olan Piper Club'da dadı, garson ve barmen olarak çalıştı.[4][5]

60/60 final notuyla Roma "Amerigo Vespucci" Enstitüsünde lisan diploması aldı.

1998'de ön seçimleri kazandıktan sonra, Roma Eyaleti üyeliğine seçildi ve 2002'ye kadar bu görevi sürdürdü. 2000'de ulusal direktör seçildi ve 2004'te partinin gençlik kanadı olan Youth Action'ın ilk kadın başkanı oldu. . Bu dönemde, kökleri İtalya'nın faşist diktatörü Benito Mussolini'nin mirasına dayanan aşırı sağcı "İtalya'nın Oğulları" grubunun lideriydi.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Meloni'nin Tv muhabiri olan erkek arkadaşı Andrea Giambruno ile bir kızı bulunmaktadır.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Page on Meloni at Chamber of Deputies website (Italian)". 1 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2012. 
  2. ^ Giorgia Meloni, "Cinquantamila giorni", Corriere della Sera
  3. ^ "Biografia del ministro Giorgia Meloni", Governo italiano 
  4. ^ Meloni, da barman a tata.. a ministro: “Ho fatto tutti i lavori e ne sono fiera”
  5. ^ Giorgia Meloni : «Io militante ventenne e i Lego con la figlia di Fiorello»
  6. ^ politica, Redazione (16 Eylül 2016). "Ginevra, "sorellina d'Italia": è nata la bambina di Giorgia Meloni". Corriere della Sera (İtalyanca). 25 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  7. ^ David, Ariel (3 Haziran 2019). "'Defend Our Christian Identity!' Meet the Far Right 'Anti-globalist' Who Could Lead Italy". Haaretz (İngilizce). Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Ignazio La Russa
İtalya'nın Kardeşleri Başkanı
2014–günümüz
Görevde
Siyasi görevi
Önce gelen
Giovanna Melandri
İtalyan Gençlik Bakanı
2008–2011
Sonra gelen
Andrea Riccardi