İçeriğe atla

Ingrida Šimonytė

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ingrida Šimonytė
2022'de Šimonytė
Litvanya Başbakanı
Görevde
Makama geliş
25 Kasım 2020
Cumhurbaşkanı Gitanas Nausėda
Yerine geldiği Saulius Skvernelis
Kişisel bilgiler
Doğum 15 Kasım 1974 (46 yaşında)
Vilnius, Litvanya
Partisi Bağımsız
Bitirdiği okul Vilnius Üniversitesi

Ingrida Šimonytė (d. 15 Kasım 1974), Litvanyalı siyasetçi ve ekonomist. 25 Kasım 2020 tarihinden beri Litvanya'nın başbakanıdır. Kazimira Prunskienė'den sonra göreve gelen ikinci kadındır. Šimonytė ayrıca 2016'dan beri Antakalnis seçim bölgesiden Seimas üyesi olarak görev yapmaktadır ve 2009'dan 2012'ye kadar ikinci Kubilius kabinesinde maliye bakanlığı yapmıştır. 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuştur. Šimonytė, Vatan Birliği'ne bağlı olmasına rağmen bağımsız bir politikacıdır.

Vilnius'ta doğan Šimonytė, 1996 yılında Vilnius Üniversitesinden işletme diplomasıyla mezun oldu ve daha sonra 1998'de yüksek lisans derecesi aldı. Kariyerine ekonomist ve kamu görevlisi olarak başladı ve Maliye Bakanlığı bünyesinde vergi bölümünün şefi olarak çalıştı. Büyük Durgunluk sonrası Litvanya ekonomisini canlandırmakla görevlendirilen 2009 yılında maliye bakanı olarak görev yapmak üzere aday gösterilene kadar bakanlığın vergi bölümünde kaldı. 2012'de görevinden istifa etti ve daha sonra Litvanya Bankasının yönetim kurulu başkan yardımcılığına atanırken, aynı zamanda Vilnius Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Enstitüsünde ekonomi profesörü ve ISM Üniversitesinde kamu finansmanı profesörü oldu.

Šimonytė, 2016 parlamento seçimlerinde bağımsız aday olarak Vilnius'taki Antakalnis seçim bölgesini temsil etmek için yarıştığında 2016'da siyasete geri döndü ve sonunda parlamentoda bir sandalye kazandı. 2018'de Šimonytė, 2019 başkanlık seçimlerinde kampanyasını duyurdu ve Vatan Birliği adaylığını kazandı. 12 Mayıs 2019'da seçimleri az farkla kazandı ve 26 Mayıs'taki ikinci tur seçimlerinde Gitanas Nausėda'nın arkasında ikinci oldu.

Vatan Birliği'nin çok sayıda sandalye kazandığı 2020 parlamento seçimlerinde yeniden parlamentoya seçildi. Seçim sonuçlarının onaylanmasının ardından Šimonytė; Vatan Birliği, Liberal Hareket ve Özgürlük Partisi'nden oluşan bir koalisyon tarafından başbakan adayı olarak önerildi ve 25 Kasım'da kabinesinin atanmasıyla göreve başladı.

Siyasi duruşu[değiştir | kaynağı değiştir]

BDF Summit 01.06.2010

Dış politika[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2018'de, 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Vatan Birliği adaylığı için dış politika tartışması sırasında Šimonyt, cumhurbaşkanı seçilirse ulusal güvenlik ve savunma için finansmanı artıracağını belirtti. Rusya'dan "tüm uluslararası anlaşmaları ihlal eden bir devlet" olarak bahsetti ve Rusya'yı Avrupa güvenliğine tehdit olarak nitelendirdi. Ek olarak, Šimonytė Polonya'dan müttefik olarak bahsetti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini teşvik etti.[1]

Šimonytė iklim değişikliğiyle ilgili bilimsel verileri destekliyor ve Donald Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilme kararına bir "hata" olarak atıfta bulundu.

İç politika[değiştir | kaynağı değiştir]

Šimonytė, Litvanya'da LGBT hakları aktivistlerinin desteğini çeken aynı cinsiyetten sivil sendikaların kurulmasına karşı çıkmadığını belirtti.[2] Ayrıca Šimonytė, kendisi asla kürtaj yaptırmayacağı halde bunu yapmayı seçen kadınları kınamadığını belirtti.

Šimonytė, Litvanya'da Yahudi gettoları kurma bildirisini imzalayan Jonas Noreika'nın plaketinin kaldırılmasına karşı çıkmasının ardından Litvanya'daki Yahudi cemaati tarafından eleştirildi.[3]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Šimonytė, yerli Litvancanın yanı sıra İngilizce, Lehçe, Rusça ve temel düzeyde İsveççe konuşmaktadır. Evlenmemiştir ve çocuğu yoktur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen
Andrius Kubilius
Antakalnis'dan Seimas üyesi
2016–günümüz
Görevde
Siyasi görevi
Önce gelen
Algirdas Šemeta
Maliye Bakanı
2009–2012
Sonra gelen
Rimantas Šadžius
Önce gelen
Saulius Skvernelis
Litvanya Başbakanı
2020–günümüz
Görevde