Cam tavan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aynı eğitim düzeyindeki erkekler ve kadınlar arasındaki kazanç farklarını gösteren bir grafik (ABD 2006)

Cam tavan, genellikle azınlık olan bir demografik grubun hiyerarşide belli bir seviyenin üzerine yükselmesini engelleyen görünmez mekanizmayı ifade eden bir metafordur.[1]

Metafor, ilk kez feministler tarafından yüksek başarıya sahip kadınların kariyerlerinde yükselememesini anlatmak için kullanıldı.[2][3] ABD'de ise kadınların yanı sıra siyahiler gibi azınlıkta kalan unsurlar için de kullanılmıştır.[4] Beyazların çoğunlukta olduğu ülkelerde cam tavandan en çok mağdur olan iki kesim, kadınlar ve beyaz olamayanlar olarak tanımlanmıştır.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Federal Glass Ceiling Commission. Solid Investments: Making Full Use of the Nation's Human Capital. 8 Kasım 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Washington, D.C.: U.S. Department of Labor, November 1995, p. 13-15.
  2. ^ Federal Glass Ceiling Commission. Good for Business: Making Full Use of the Nation's Human Capital. 10 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Washington, D.C.: U.S. Department of Labor, March 1995.
  3. ^ Wiley, John (2012). The Blackwell Encyclopedia of Gender and Sexuality Studies. Vol. 5. John Wiley and Sons. 
  4. ^ http://www.washingtontimes.com, The Washington Times. "Hillary Clinton: 'As a white person,' I have to discuss racism 'every chance I get'". 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Demarginalising the Intersection of Race and Sex: A Black Feminist Critique of Anti-discrimination Doctrine, Feminist Theory, and Anti-racist Politics" by Kimberlé Crenshaw in Framing Intersectionality, edited by Helma Lutz et al. (Ashgate, 2011).