Andrés Manuel López Obrador

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Andrés Manuel López Obrador
Meksika Federal Bölgesi Hükümet Başkanlığı
Görev süresi
Aralık 5, 2000 - Nisan 7, 2005
Yerine geldiği Rosario Robles
Yerine gelen Alejandro Encinas Rodríguez
Demokratik Devrim Partisi Lideri
Görev süresi
1996 - 1999
Yerine geldiği Porfirio Muñoz Ledo
Yerine gelen Pablo Gómez Álvarez
Kişisel bilgiler
Doğum 13 Kasım 1953(60 Yaşında)
Macuspana, Meksika
Partisi Kurumsal Devrimci Parti
Diğer siyasi
bağlantıları
Demokratik Devrim Partisi
Evlilik(ler) Rocío Beltrán Medina (1979–2003)
Partner(ler) Beatriz Gutiérrez Müller (2006–günümüzde)
Mesleği Politikacı, Politoloji
Dini Katolik
Resmî site http://www.lopezobrador.org.mx./

Andrés Manuel López Obrador (Doğum: 13 Kasım, 1953), AMLO ya da El Peje olarak da adlandırılıyor. 2000'den 2005'e kadar Meksika Federal Bölgesi Hükümet Başkanlığı yapan Meksikalı politikacı. Temmuz 2005'te başkanlık seçimleri için istifa edene kadar, Good Of All koalisyonunu temsil ediyordu. Yurttaş Hareketi (İspanyolca:Movimiento Ciudadano) ve İşçi Partisi'ni de (İspanyolca:Partido del Trabajo) içerisinde bulunduran Koalisyona Demokratik Devrim Partisi (PRD) (İspanyolca:Partido de la Revolución Democrática) liderlik ediyordu. 2012 başkanlık seçimleri için PRD koalisyonundan Yurttaş Hareketi (İspanyolca:Movimiento Ciudadano) ve İşçi Partisi'nden (İspanyolca:Partido del Trabajo) aday oldu. 9 Eylül 2012 tarihinde partiden istifa ettiğini açıkladı.Ayrıca Ulusal Yenilenme Hareketi (MORENA)'nin (İspanyolca:Movimiento Regeneración Nacional) liderliğini yapmaktadır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Andrés Manuel López Obrador, Tabasco'nun güney bölgesindeki Macuspana'da 1953 yılında doğdu. 1976 yılında Carlos Pellicer'i Tabasco senatörlüğü adaylığında desteklemek için Demokratik Devrim Partisi'ne katıldı. Ertesi yıl, eyaletindeki Instituto Indigenista'ya (Yerli Halk Enstitüsü) liderlik etti. 1984 yılında, devlet ajansı Instituto Nacional del Consumidor'da (Ulusal Tüketici Enstitüsü) çalışmak üzere Meksiko'ya taşındı.

López Obrador, memleketinde PRI başkanıydı. 1988'de eyaletindeki işinden PRI'nın yeni sol akımı olan Cuauhtémoc Cárdenas önderliğindeki Demokratik Akım'a katılmak için istifa etti. Bu akım eskiden Ulusal Demokratik Cephe iken daha sonra PRD halini aldı.

1994 yılında, López Obrador memleketindeki valilik seçimleri için yarıştı ancak PRI'nın adayı Roberto Madrazo'ya kaybetti. Roberto Madrazo, siyasi propaganda için yaptığı aşırı harcamalar nedeniyle sorguya çekildiğinden seçimler oldukça tartışmalı geçti.

López Obrador, 1996 yılında Pemex petrol kuyularının yerel halkı etkilediği gerekçesiyle ulusal televizyonlarda boy gösterdi ve yerel halkın savunucusu olarak ulusal imaj kazandı.

López Obrador, Protestan olarak lanse edildi ancak bir televizyon görüşmesinde kendisini Katolik olarak tanımlamıştır.

López Obrador, 2 Ağustos 1996'dan 10 Nisan 1999'a kadar PRD'nin başkanlığını yaptı.