Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (d. 5 Haziran 1942), 1979 yılından bu yana hizmet eden Ekvator Ginesi Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Başkanı.

Obiang sömürge döneminde İspanya Zaragoza'da Askeri Akademisine giderek askere katıldı. Francisco Macias Nguema seçimlerinde teğmen rütbesine terfi etti. Macias altında Obiang Bioko valisi, Black Beach Cezaevi başkanı, Milli Muhafız Ordusu lideri de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalışmalarda bulundu.

3 Ağustos 1979 tarihinde kanlı bir Askeri darbe ile ​​Francisco Macias Nguema devrildi. Macias'ın önceki on yıl içinde yaptığı faaliyetler için yargılandı ölüm cezasına çarptırıldı. Bubi soykırımı bunda etkili oldu ve idam mangası tarafından 29 Eylül 1979 tarihinde idam edildi. Obiang, Macias'ın acımasız ve baskıcı rejimden sonra yeni bir hükümet için başlangıç ​​yapacağını ilan etti. Ekim 1979 yılında resmen devlet başkanlığını görevini üstlendi.

1982 yılında yeni Anayasa kabul edilmiş, aynı zamanda Obiang, yedi yıllık bir dönem için başkan olarak seçildi ve 1989 yılında tek aday olarak seçildi. Diğer partileri faaliyetleri için izin verildikten sonra, 1996 ve 2002 yıllarında uluslararası gözlemciler tarafından sahte olduğu iddia edilen seçimlerde oyların yüzde 98'i ile seçildi. Yine 2009 yılında muhalefet lideri Plácido Mico Abogo'yu yenerek, dolandırıcılık ve sindirme suçlamaları iddialarına rağmen % 97 oy ile devlet başkanı seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Teodoro Obiang Nguema Mbasogo İngilizce Wikipedia maddesi