Hassanal Bolkiah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hassanal Bolkiah
Brunei Sultanı
Hüküm süresi4 Ekim 1967 – günümüz
Taç giymesi1 Ağustos 1968
Önce gelenIII. Ömer Ali Seyfettin
Veliaht(lar)El-Muhtedi Billah
Doğum15 Temmuz 1946 (77 yaşında)
Bandar Seri Begavan, Brunei
Eş(ler)iPengiran Anak Saleha (1965-günümüz)
Hajah Mariam (1982-2003)
Azrinaz Mazhar Hakim (2005-2010)
HanedanBolkiah Hanedanı
BabasıIII. Ömer Ali Seyfettin
AnnesiPengiran Anak Damit
DiniSünni İslam
İmza

Sultan Hassanal Bolkiah (d. 15 Temmuz 1946), Brunei Sultanlığı'nın 29. Sultanı ve ilk Başbakanı. 28. Sultan III. Ömer Ali Seyfettin'in en büyük oğlu.

1946'da Brunei'nin başkenti olan Bandar Seri Begavan'da doğan Hassan, babasının feragatı ile 1968'de taç giymiştir. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir. Brunei, 1984'e kadar Büyük Britanya'nın mandası olarak kalmıştır.

Eğitim hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Malezya, Kuala Lumpur'da Victoria Enstitüsü'nde okuduktan sonra, Büyük Britanya Ordusu Harp Okulu'na başlayan Hassan, Eylül 1967 veliaht olarak ilan edilmesinin ardından, mezuniyetine bir yıl kala Brunei'ye dönmüştür. Çok sayıda üniversitenin 'Onursal Doktora'sı da bulunan Hassan, herhangi bir Üniversite bölümünden mezun olmamıştır.

İş hayatı ve gelirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hassan, 3 milyar değerinde tema parkı olan Jerudong Park'ın sahibidir. Tadilat sebebi ile kapalı olan park, eskiden ücretsiz kullanılabilmekteydi.

Brunei petrol kaynakları olan bir ülke olması sebebiyle, Sultan Hassan petrol kaynaklarının doğal sahibi sayılmakta ve Hassan, bu sebeple dünyanın en zenginleri listesinde yer almaktadır. Forbes Dergisinin 2006 yılında tarihin en zenginleri listesinde 38 milyar dolar ile 11. sırada yer almıştır.

Shell petrol şirketi ülkedeki en etkili kurumdur. Öyle etkilidir ki; ülke için, ingilizce refah devleti manasına gelen 'welfare state' yerine ülkeye 'shellfare state' denilerek, mecazen de olsa Shell Petrol Şirketi'nin devlet için ne kadar refah sağladığı vurgulanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]