Inno di Mameli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Il Canto degli Italiani
Türkçe: İtalyanların Şarkısı
Marşın yazarı Goffredo Mameli

 İtalya
Ulusal Marşı

GüfteGoffredo Mameli, 1847
BesteMichele Novaro, 1847
Kabul tarihi12 Ekim 1946 (de facto)
23 Kasım 2012 (de jure)
Ses örneği
noicon

Inno di Mameli (Il Canto degli Italiani, "İtalyanların Şarkısı"), İtalya'nın 1946'dan beri kullanılan millî marşı. Daha çok L'inno di Mameli ("Mameli'nin İlahisi") olarak bilinir ve çoğu yerde giriş sözlerinden dolayı Fratelli d'Italia ("İtalya'nın Kardeşleri") olarak geçer.

Marşın sözleri 1847 sonbaharında Cenova'da, o zamanlar henüz 20 yaşında olan (ölümünden iki yıl önce) Goffredo Mameli tarafından, İtalyan Bağımsızlık Savaşı'nın yolunu açan millî birlik mücadelesi sırasında yazılmıştır.

İki ay sonra, yine bir Cenovalı olan Michele Novaro tarafından Torino'da bestelenmiştir. Birleşme döneminde çok meşhur olan şarkı, bu popülerliğini daha sonra da devam ettirmiştir.

12 Ekim 1946'da İtalya resmen cumhuriyet oldu ve Il Canto degli Italiani fiili olarak millî marş kabul edildi. Ancak bu karar ancak 17 Kasım 2005'te, neredeyse 60 yıl sonra resmileştirildi.

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı İtalyanlar (hem uzmanlardan hem sıradan vatandaşlardan) Fratelli d'Italianın artık değiştirilmesi gerektiğini savunur. Bunun sebebi müzikal olarak zayıf olması ve sözlerinin artık ilgi çekmeyen bazı belirli olayları anlatmasıdır. Yine de, Fratelli d'Italia tüm dünyada bilinir ve her İtalyan tarafından hemen tanınır, bu yüzden büyük tartışmalar olmadan bu marşın değişmesi çok zordur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]