Salva Kiir Mayardit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salva Kiir Mayardit
1. Güney Sudan Devlet Başkanı
Görevde
Makama geliş
9 Temmuz 2011
Kişisel bilgiler
Doğum 13 Eylül 1951
Bahr el Ghazal, Sudan
Evlilik(ler) Mary Ayen Mayardit

Salva Kiir Mayardit (d. 13 Eylül 1951), Güney Sudanlı asker, gerilla lideri ve siyasetçi. Mayardit, Afrika ülkesi Güney Sudan'ın 2011 yılında bağımsızlığını kazanması neticesinde ülkenin ilk devlet başkanı olarak bu makama çıkmıştır.

Dinka etnik grubuna mensup olan Mayardit, adını ilk olarak Sudan'da katıldığı ayrılıkçı faaliyetler ile duyurmuştur. Mayardit 1960'ların sonlarına doğru ayrılıkçı örgüt Anyanya'ya katılarak Birinci Sudan İç Savaşı'nda yer aldı. Bu süreç 1972'de imzalanan Addis Ababa Anlaşması ile son bulmuştur. 1983'te Bor'da John Garang ile birlikte katıldıkları bir isyanın sonucunda Sudan Halk Kurtuluş Hareketi'ni (SPLM) kurarak güneyin bağımsızlığı ya da özerkliği için mücadele başlatılmıştır. Bu süreçte Sudan devlet başkanı Ömer el-Beşir ile diyaloğun açık tutulması konusunda açıklamalar yapan Mayardit, Nairobi'de imzalanan 2005 Barış Antlaşması'nda gerilla yönetiminin sözcülüğünü ve temsilciliğini yapmıştır.[1]

SPLM içerisinde Garang'ın ardından ikinci önemli kişi olan Mayardit, Garang'ın hayatını kaybetmesi neticesinde SPLM'nin başına geçmiştir. Bu süreçte barış antlaşması ile birlikte Sudan'ın başkan yardımcılığı görevini üstlenen Garang'ın yerine de hem özerk Güney Sudan bölgesinin başkanlığına hem de Sudan devlet başkanlığı makamına getirilmiştir. Mayardit 11 Ağustos 2005 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştır. Sudan genelinde 11 ile 15 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen seçimlerde oyların %93'ünü alarak özerk Güney Sudan'ın başkanlığına yeniden seçilmiştir.

Ülkenin Güney Sudan ismi ile 9 Temmuz 2011 tarihinde bağımsızlığını kazanması neticesinde yeni ülkenin ilk devlet başkanı olarak devlet başkanlığı makamına çıkmıştır.

Aralık 2013 tarihinde eski başkan yardımcısı Riek Machar tarafından kendisine karşı gerçekleştirilen darbe girişimi başarılı olmadan sonlandırılmış bu süreçte başkent Juba'dan çıkış yasağı uygulanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Salva Kiir hakkında bilgiler". 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 
  2. ^ "Salva Kiir'e karşı darbe girişimi". 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Makam oluşturuldu
Güney Sudan devlet başkanı
2011 – ...
Sonra gelen
Görevde