Ulusal birlik hükûmeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Milli birlik hükümeti veya ulusal birlik hükümeti (UBH), genellikle savaş veya diğer ulusal acil durumlar sırasında mecliste yer alan tüm partilerin (veya tüm büyük partilerin) geniş bir koalisyon hükümetidir. Birlik hükümetinde muhalefet yoktur veya muhalefet partileri çok küçük ve ihmal edilebilir niteliktedir.

Ülkelerine göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Afganistan[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında, Ashraf Ghani'nin Afganistan Cumhurbaşkanı ve Abdullah Abdullah'ın Afganistan Başbakanı olarak yeni bir görevle birlikte Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) kuruldu. Bu güç paylaşımı anlaşması, 2019 Afganistan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra dağıldı. Ardından Ghani, Başbakanlık görevini kaldırdı, Abdullah ise Ghani'nin cumhurbaşkanlığını tanımayı reddetti ve Kuzey Afganistan'da yeni bir hükümetin oluşturulmasını talep etti. Her iki siyasetçi de Taliban'ın Afganistan Savaşı'nı kazanması ve ülkeyi yeniden ele geçirmesiyle iktidardan düştü.[1]

Hırvatistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Hırvatistan, Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı'nın patlak vermesinden sonra 1991 yılında Başbakan Franjo Gregurić liderliğinde bir ulusal birlik hükümeti kurdu. Kabine azınlık partilerinden bakanları içerdi.

Estonya[değiştir | kaynağı değiştir]

Estonya, Estonya Bağımsızlık Savaşı sırasında ve Estonya Komünist Partisi'nin 1924 darbe girişimi öncesinde ulusal birlik hükümetlerine sahipti.

Yunanistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan'daki bir ulusal birlik hükümetine genellikle ekümenik hükümet denir:

Macaristan[değiştir | kaynağı değiştir]

Macaristan'da ulusal birlik hükümetlerinin ortaya çıktığı beş dönem vardır:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The 'National Unity Government' (NUG) deal (full text)". Afghanistan Analysts Network - English. 20 Eylül 2014. 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "lb5feb" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "LibHerald_continue_meetings" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)