Çekirdek aile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A man, woman, and two children smiling outside of a house
1955 dolaylarında anne, baba ve çocuklarından oluşan bir Amerikan çekirdek ailesi

Çekirdek aile, ebeveynlerden ve çocuklardan oluşan ve tipik olarak bir evde yaşayan bir aile grubudur. Bazı sosyologlar ve antropologlar çekirdek aileyi en temel toplumsal örgütlenme biçimi olarak görürler. Dğerleri ise geniş aile yapısının çoğu kültürde ve çoğu zaman en yaygın aile yapısı olduğunu düşünüyor.[1]

Çekirdek aile terimi 20. yüzyılda popüler hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1950'ler, 1960'lar ve 1970'lerde en yaygın aile yapısı biçimi haline geldi. O zamandan beri, Kuzey Amerika'da çekirdek ailelerinin sayısı giderek azalırken, geniş aile oluşumlarının sayısı arttı.

Terimin kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekirdek aile terimi ilk olarak 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Merriam-Webster terimi 1924'e dayandırır,[2] Oxford İngilizce Sözlüğü ise 1925'teki terime atıfta bulunur; bu nedenle nispeten yenidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Geniş aile
Aile

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Extended Family - an overview | ScienceDirect Topics". www.sciencedirect.com. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022. 
  2. ^ "nuclear family". Merriam-Webster. 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. First Known Use of nuclear family
    1924, in the meaning defined above
     

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]