Maria Montessori

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maria Montessori
Doğum31 Ağustos 1870
Chiaravalle, Marche, İtalya
Ölüm6 Mayıs 1952 (81 yaşında)
Noordwijk, Hollanda
Defin yeriNoordwijk, Hollanda
Milliyet İtalya
EğitimRoma La Sapienza Üniversitesi
Tanınma nedeniMontessori eğitim yöntemi
Çocuk(lar)1
Kariyeri
DalıÇocuk bilimi
İmza

Maria Montessori (31 Ağustos 1870 - 6 Mayıs 1952), İtalyan bilim insanı ve eğitimci.

Montessori yönteminin kurucusu olan Maria Montessori, 1870 yılında İtalya'nın Chiaravalle kentinde dünyaya gelmiştir. 1896 yılında İtalya’nın ilk kadın doktoru unvanını alarak tıp fakültesini tamamlamıştır. Montessori bir bilim insanı olarak sahip olduğu özelliklerin dışında, bir kadın olarak da zamanının değer yargılarının ilerisinde yaşamış ve kadın hakları için mücadele etmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak, 1896’da Berlin ve 1900’de Londra’da iki kadın konferansında İtalya’yı temsil etmek için seçilmiş ve bu konferanslarda kadınlara eşit ücret için çağrı yapmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra asistan doktor olarak atandığı Roma Psikiyatr kliniğinde zekâ engelli çocuklarla çalışmıştır. 1899 yılında ise Roma’da zekâ geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okuluna yönetici olarak atanır. 1896 -1907 yılları arasında sağlık, antropolojisi, felsefe, psikoloji ve eğitim çalışmalarını devam ettirir. 1907 yılında Roma’nın San Lorenzo bölgesinde, çalışan ailelerin çocuklarından oluşan 60 kişilik grupla çalışmak için üniversitedeki kürsüsünden ve tıbbî uygulamalarından vazgeçer. Burada ilk Casa dei Bambini’yi yani Çocuklar Evi’ni kurar. 1907 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde Montessori metodu hakkında çalışmalar yürütmeye devam eder. 1922’de okul müfettişi olarak atanır.

1934 yılında Mussolini faşizmine muhalefetten dolayı İtalya’dan ayrılmaya zorlanır ve Barselona’ya gider. 1936’da İspanya İç Savaşı sırasında İngiliz gemisiyle kurtarılır. Aynı yıl evini Hollanda Laren’e taşır. 1940 yılında, Hindistan II. Dünya Savaşı'na girdiğinde, o ve oğlu Mario düşman yabancılar olarak gözaltına alınır. II. Dünya Savaşı boyunca Montessori'nin Hindistan'dan ayrılmasına izin verilmez ve bu zamanı bebekleri araştırmak ve gözlemlemekle geçirir. 1946 yılında Hindistan’dan Hollanda’ya döner. 1947’de ise Londra’da Montessori Merkezi'ni kurar. 1950 yılında UNESCO konferansına katılır. 1940, 1950 ve 1951’de Nobel Ödülü'ne aday gösterilir.

1952’de Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde arkadaşlarının sahip olduğu bir evin bahçesinde otururken hayatını noktalar. Oğlu ve şef asistanı Mario ile Afrika'ya gidip gitmemeyi görüşüyorlardır. 80 yaşında birisi olarak seyahat için çok güçsüz olduğunu, bir başkasının onun yerine gidebileceğini ve konferans verebileceğini söyler. Bir saat sonra beyin kanamasından ölür. Her zaman öldüğü yere gömülmek istediği için Hollanda'da Noordwijk Katolik Mezarlığı'na gömülür.

Bir eğitim emekçisi olarak, dünyanın birçok ülkesinde konferanslar, eğitimler vermiş, kitaplar yazmış, yeni okullar ve öğretmen eğitim merkezleri açmış, bir yandan da çocukları gözlemleyerek kendi eğitimine devam etmiştir. Bir dünya vatandaşı olarak yaşamıştır. Dünya genelindeki çabalarının ürünü olarak metodu, dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır.

Birçok öğretim kurumu Montessori'nin pedagoji ilkelerinden ilham almıştır.

Başlıca eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Il Metodo della Pedagogia Scientifica (Bilimsel Pedagoji Metodu) (1909)
  • L'Autoeducazione nelle Scuole Elementari (İlkokullarda Kendi Kendine Eğitim) (1912)
  • Les Etapes de l'Education (Eğitimin Aşamaları) (1936)
  • De l'Enfant a l'Adolescent (Çocukluktan Ergenlik Çağına) (1949)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]