Lee Hsien Loong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lee Hsien Loong, 2016

Lee Hsien Loong (d. 10 Şubat 1952), Singapur'un üçüncü ve şimdiki Başbakanı. Lee Hsien Loong, hükûmetin sahip olduğu Temasek Holding İcra Direktörü ve İcra Kurulu Başkanı Ho Çing ile evlidir. Lee Hsien Loong eski Başbakan Lee Kuan Yew'in en büyük oğludur.

Lee, Nanyang İlköğretim Okulu'nda okudu. İkinci eğitimini Katolik Lisesi'nde tamamladı. Long daha sonra Yardımcı Doçent Ho Hwee vesayeti altında klarnet öğrendi ve Ulusal Junior College'de okudu. 1974 yılında mezun olduğu Cambridge Üniversitesi Trinity College'de Birinci Sınıf Matematik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okudu. Ardından 1980 yılında Harvard Üniversitesi Hükûmet Kennedy School Kamu Yönetimi Yüksek Lisans yaptı. Lee, 1971 yılında Singapur Silahlı Kuvvetlerine (SAF) katıldı ve Singapur tarihinin en genç Tuğgeneral olma safları üzerinden hızlı bir şekilde yükseldi. 1978 yılında Fort Leavenworth'da, ABD Ordusu Komutanlığı ve Genelkurmay Kolejine katıldı. Siyasete girmek için 1984 yılında ordudan emekli oldu ve o yıl milletvekili seçildi. 1985'te Ho Çing ile evlendi ve bir kızı ve üç oğlu oldu.

1992 yılında Lee'ye Lenfoma tanısı kondu. Üç aylık bir süre kemoterapi uygulandı ve hastalıktan kurtuldu.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee, 1984 yılında 32 yaşında siyasete girdi. Babası Başbakan Lee Kuan Yew tarafından Aralık 1984 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, Devlet Bakanı olarak atandı ve daha sonra 1986 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanı Vekili ve İkinci Savunma Bakanı olarak terfi etti.

Başbakan Yardımcısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Goh Chok Tong, 28 Kasım 1990 tarihinde Başbakan olunca Lee Singapur Başbakan Yardımcısı oldu. Lee Hsien Loong, ekonomik ve kamu hizmeti konularına odaklandı ve aynı anda 1992 yılına kadar Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

1998'de Singapur Para Otoritesi Başkanı olarak atandı. 2001 yılında Maliye Bakanı oldu. Lee'nin Başbakan Yardımcısı olarak bir buçuk yıl boyunca özellikle ekonomik ve sosyal konularda Singapur yönetim üzerinde önemli bir etki yapmıştır.

Başbakan[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Hsien Loong 12 Ağustos 2004'te eski Başyargıç Yong Pung'un önünde başbakanlık görevi için yemin etti.