Politico

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Washington DC'nin Altın Üçgen semtinde yoldan geçenlerin Politico adlı siyasi blogun ücretsiz çıktısını alabileceği otomat kutusu.

Politico, Virginia merkezli politika alanında uzmanlaşmış gazetecilik organizasyonu. Yayınların konusu, ABD ve Global arenada oluşan siyasal ve politik sorunlar, fikirler ve politik figürlerden oluşmakta. İçerikler gazete, radyo ve internet aracılığı ile paylaşılmakta.

Washington’daki basın alanları U.S. Congress, lobi faaliyetleri ve Cumhurbaşkanlığı’dır. 3 Mayıs 2007’de Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde düzenlenen 2008 Cumhuriyetçi adaylar tartışması, 31 Ocak 2008’de Kodak Theatre’da düzenlenen 2008 Demokrat adaylar tartışması ve 7 Eylül 2011’de Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde düzenlenen 2012 Cumhuriyetçi adaylar tartışması sponsorluk yaptığı programlardır.

John F. Harris ve Jim VandeHei The Washington Post’tan ayrıldıktan sonra baş editör ve editör sorumlusu olarak Politico’ya katıldılar. Ayrıca, 23 Ocak 2007’de gazeteyi yayımlamaya başladılar.

Politico’nun ilk CEO’su Frederick J. Ryan Jr. ve kurucusu Robert L. Allbritton’dur. Daha önce sorumlu müdür olan Jim VandeHei, Ekim 2013’te Politico’da Genel Yayın Yönetmenliği ve CEO’luk görevlerini devraldı.

Yaklaşık 40.000 tiraja sahip olan gazete, Washington ve Manhattan’da ücretsiz dağıtılmakta.

Politico’nun içerik ortakları arasında CBS News, Allbritton Communications’a bağlı ABC, Kablolu TV kanalı NewsChannel8, WTOP-FM radyo istasyonu ve Yahoo! News Seçim Sayfası yer alıyor.

Politico için politik kampanyalar yürütmekte olan gazeteciler her görev için video-kamera taşırlar, bunun amacı gazetecileri işlerini her mekânda yapmaları için teşvik etmektir. Politico geleneksel gazetecilik kalıbında araştırma yapsa da, bütçesinin büyük bir kısmını gazete reklamcılığına odaklamış olan Washington, D.C.’den kazanmayı umuyor.

Politico için çalışan muhabirlerden bazıları; Mike Allen, John Bresnahan, Carrie Budoff Brown, Alex Burns, Dylan Byers, Josh Gerstein, Andrew Glass, Darren Goode, Maggie Haberman, James Hohmann, Anna Palmer, Manu Raju, Daria Knight, Lois Romano, Darren Samuelsohn, Jake Sherman, Glenn Thrush, Kenneth Vogel ve Ben White. Roger Simon Aralık 2006’da Politico’nun baş köşe yazarı oldu. 2010’da, Michael Kinsley ve Joe Scarborough Politico’da ‘fikir’ köşe yazarları oldular.

2013 yılında online haberciliğe giriş yapan Politico, Capital New York’u satın aldı, Florida ve New Jersey için ayrı birimler oluşturdu. 2015 ilkbaharında ise Politico Florida, Politico New Jersey ve Politico New York’u 3 yeni birimi olarak duyurdu.

2015 yılında Axel Springer SE ile Brüksel merkezli Avrupa baskılarını başlatmak için anlaşan Politico, 23 Nisan 2015’te ilk sayısını çıkardı. Politico EU’nun Türkiye Temsilciliğini ise Global Connection yürütmekte.