İçeriğe atla

Şeyh Hasina Vecid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeyh Hasina Vecid
2023'te Vecid
Bangladeş Başbakanı
Görevde
Makama geliş
6 Ocak 2009
Yerine geldiği Fahreddin Ahmed (Geçici)
Görev süresi
23 Haziran 1996 - 15 Temmuz 2001
Yerine geldiği Muhammed Habibur Rahman (Geçici)
Yerine gelen Latifur Rahman (Geçici)
Kişisel bilgiler
Doğum 28 Eylül 1947 (76 yaşında)
Tungipara, Doğu Bengal (bugünkü Bangladeş)
Evlilik(ler) Wazed Miah (1968-2009)
Dini Sünni İslam

Şeyh Hasina Vecid (28 Eylül 1947), Bangladeş Kurucu Cumhurbaşkanı olan Mucibur Rahman'ın kızı ve 6 Ocak 2009'dan bu yana Bangladeş Başbakanı'dır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi hayatı 1960'lı yıllarda Eden Kolejde öğrenci aktivisti olarak başladı. Bu kolejdeyken öğrenci birliği başkan yardımcılığını üstlendi(1966-1967). Dakka Üniversitesi'nde iken Hasina Avami Ligi'nin öğrenci kollarında üyelik yaptı. 1971 yılında özgürlük savaşı sırasında ailesiyle beraber ev hapsine alındı. Ülkesinin bağımsızlığı sonrası politik hayatı alt düzeyde sürdü.

Hayatı 1975 yılında bir anda değişti. Kendisi ve kız kardeşi Batı Almanya'da seyahatteyken babası annesi ve üç kardeşi yapılan bir darbe sonucunda katledildi. Bu olaydan sonra Birleşik Krallık'a iltica etti ardından Hindistan'a sürgüne gitti.

Otokrasiye Karşı Mücadele[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürgündeyken Avami Ligi'nin başkanlığına seçildi. Ülkesine döndükten sonra Mayıs 1981'de yapılan bir darbeyle Ziya-ür-Rahman devrildi. Ertesi yıl General Hüseyin Muhammed Erşad kansız bir darbeyle tüm yetkileri ele aldı ve Sıkıyönetim ilan etti. 1983 yılında Şeyh Hasina 15 parti ile beraber bir ittifak oluşturarak yönetimi devirme planını sürdürdü. 1984 ve 1985 yıllarında ev hapsinde yaşadı.

Ana Muhalefet Lideri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erşad devrinde 1986 yılında düzenlenen seçimlere katılan Avami Ligi'nin lideri olarak 1987 yılı Aralık ayına kadar -muhaliflerinin eleştirilerine rağmen-muhalefette kaldı. 1991 yılında yapılan ilk demokratik seçimler sonucu Begüm Halide Ziya'nın partisi birinci oldu ve Bayan Ziya ülkesinin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı. Bu dönemde istifa etmek istemesine rağmen parti liderlerinin itirazları sonucu vazgeçerek 1996 yılına kadar Ana Muhalefet Partisi Başkanı olarak görev yaptı. 1996 yılı şubat seçimlerini boykot etti ve diğer muhalefet partilerinin baskısı sonucu Habibur Rahman'ın başkanlığında geçici hükûmet kuruldu ve 30 Haziran tarihinde yeni seçimlere gidildi.

Başbakan[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılı seçimlerinde 146 sandalye ile seçimi kazandı. Küçük partilerle anlaşarak bir Milli Birlik Hükûmeti oluşturdu.Cumhurbaşkanlığına parti dışından biri olan Şahabeddin Ahmed'i seçtirmesi taraftarları tarafından büyük takdir gördü. Başbakanlık dönemi boyunca gerek Hindistan ile ilişkiler gerekse yolsuzlukla mücadele alanında çok ağır eleştiriler aldı. 2001 yılında yapılan seçimlere kadar Başbakan olarak bir kısım icraatlarda bulundu. Bunlardan Farakka Barajı hakkında Hindistan ile anlaşma önemlidir.

Yeniden Ana Muhalefet[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında yapılan seçimler sonucu ağır bir yenilgiye uğrayarak muhalefet devrinde birçok suikast girişimine maruz kaldı. Bunlardan bir kısmında partisinin önemli isimleri hayatını kaybetti. 22 Ocak 2007 seçimlerini boykot edeceğini ilan etti ve Cumhurbaşkanı'nın istifasını talep etti. Bundan sonra seçimler belirsiz bir tarihe ertelendi ve Cumhurbaşkanı Ahmed istifa etti. 2007 temmuz ayında bir dizi soruşturmaya uğradı. 2008 başında tedavi için ABD'ye gitti.

2008 Seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Aralık 2008 tarihinde yapılan seçimlerde 299 sandalyeden 230'unu kazanarak ezici çoğunlukla iktidara gelerek ikinci kez Başbakan oldu. Bu seçimlerde yenilgiye uğrayan Begüm Halide Ziya'nın seçim hakkındaki olumsuz iddialarına rağmen uluslararası kamuoyu seçimin adil olduğunu belirtmiştir.

Dünya Kadın Liderler Konseyi üyesi olup evli iki çocuk annesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Habibur Rahman
Bangladeş Başbakanı
1996–2001
Sonra gelen
Latifur Rahman
Önce gelen
Fahreddin Ahmed
Bangladeş Başbakanı
2009–günümüz
Görevde