Madagaskar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Madagaskar Cumhuriyeti
Repoblikan'i Madagasikara
République de Madagascar
Bayrak Arma
Bayrak Arma
Slogan: Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana (Malgaşça)
Patrie, liberté, progrès  (Fransızca)
"Anavatan, Özgürlük, İlerleme"
Ulusal Marş: Ry Tanindrazanay malala ô!
Ah, sevgili Vatan
Konum
Başkent

ve en büyük

Antananarivo
18°55′G 47°31′D / 18.917°G 47.517°D / -18.917; 47.517
Resmî dil(ler) Malgaşça, Fransızca, İngilizce1
Milliyet Malgaş
Yönetim biçimi Yarı başkanlık
Temsilî demokratik cumhuriyet
 - Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina
 - Başbakan Jean Ravelonarivo
Kuruluş
 - Gün 26 Haziran 1960
Yüzölçümü
 - Toplam 587041 km²  (47.)
226.658 mil²
 - Su (%) 0.13
Nüfus
 - 2009 tahmini 20.653.556[1] (55.)
 - 1993 sayımı 12.238.914
GSYİH (SAGP) 2009
 - Toplam 19,350 milyar $[2]
 - Kişi başına 932 $[2]
GSYİH (düşük) 2009
 - Toplam 8,551 milyar $[2]
 - Kişi başına 412 $[2]
Gini (2001) 47.5 (yüksek
İGE  artış 0.543 (orta)  (2007)
Para birimi Ariary (MGA)
Zaman dilimi EAT (UTC+3)
 - Yaz not observed (UTC+3)
Trafik akışı sağ
Internet TLD .mg
Telefon kodu +261
127 Nisan 2007 tarihinden beri Resmi dilleridir.

Madagaskar (Malgaşça: Madagasikara; Fransızca: Madagascar; İngilizce: Madagascar) veya resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti (Malgaşça: Repoblikan'i Madagasikara; Fransızca: République de Madagascar; İngilizce: Republic of Madagascar), Afrika'nın doğusunda, Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi. Madagaskar olarak adlandırılan ülkeyi oluşturan ana ada, dünyanın dördüncü büyük adasıdır. Afrika kıtası ile arasında Mozambik Kanalı yer alır. Komor Adaları adanın kuzeybatısındadır. Ülkenin adı, adada yaşayan halkın adı ve dili olan Malagasyden gelir.

Süper kıta Gondvana’nın parçalanmasıyla Madagaskar yaklaşık 88 milyon yıl önce Hindistan kara kütlesinden ayrılmıştır. Böylelikle adanın coğrafik olarak izolasyonu, üzerindeki bitki örtüsü ve hayvanların tamamen dış dünyadan bağımsız evrimine yol açmıştır. Madagaskar üzerindeki bitki ve hayvan türlerinin %90’ı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Ada biyolojik çeşitlilik alanında dünyanın önde gelen yerlerindendir. Ancak iki bin yıl önce adaya yerleşmeye başlayan insanların varlığı bu biyolojik çeşitlilik ve adanın orijinal türleri için bir tehdit teşkil etmektedir.

Adaya ilk yerleşen insanlar yakındaki Afrika kıtasından değil, Endonezya üzerinden Hint Okyanusunu aşarak buraya geldiler. Bugün Madagaskar halkının konuştuğu Malgaş dili de bu göçmenlerce Güneydoğu Asya adalarından buraya taşındı. Malgaşçanın en yakın akrabaları Madagaskar’dan binlerce kilometre uzakta, Borneo adasının güneyindeki Barito nehri civarında konuşulan dillerdir. Bu Avustronezyalı göçmenleri yaklaşık bin yıl sonra, 1000 yılı civarında Afrika’dan gelen yeni bir göçmen dalgası izledi. Afrikalı Bantular, daha çok kıyılarda ve adanın batı yarısında yerleştiler ancak kendi dillerini kullanmayı bırakıp adada yaşayan Avustronezyalıların dil ve kültürüne asimile oldular. Avustronezyalılar hala adanın iç ve dağlık kısımlarıyla, doğu yarısında yoğunlaştılar. Bu sebeple kıyılardaki yerliler antropolojik tip itibariyle daha Afrikalı görünümlü, adanın iç kısımlarında yaşayan Merinalar gibi diğer bazı Avustronezya kökenliler ise daha Asyatik fiziksel özellikler taşır.

18. yy’a kadar, Madagaskar dağınık ve bölünmüş sosyopolitik gruplarca yönetildi. 19. yy’ın başından itibarense, Merinalar adayı kendi yönetimleri altında birleştirmeyi başardılar. Merina krallığı, 1896’da adanın Fransa’nın hakimiyetine girmesiyle son buldu. Madagaskar Fransa’dan bağımsızlığını ancak 1960 yılında elde edebildi. Bu tarihten itibaren ada dört ayrı anayasal süreçten geçti. 1992’den beri ülke anayasal bir demokrasi olarak yönetilmekte. Ancak 2009’da gerçekleşen siyasi bir kriz sonucunda son seçilmiş cumhurbaşkanı Marc Ravalomana istifaya zorlandı ve siyasi güç mart ayı itibarıyla Andry Rajoelina’nın eline geçti.

Aye Aye (Bir lemur türü)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

[{{fullurl:Commons:{{{commons}}}|uselang=tr}} Commons]'ta Madagaskar ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Hükümet
Haber
Kitaplar
Turizm
Dış görüş
Endüstri