İçeriğe atla

Irfaan Ali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irfaan Ali, 2019

Mohamed Irfaan Ali (d. 25 Nisan 1980) Ağustos 2020'den bu yana Guyana'nın 10. Cumhurbaşkanı olan Guyanalı bir siyasetçidir. Milletvekili ve İskan Bakanı olarak görev yaptı.

Ali, Mart 2020 genel seçimlerinde Halkın İlerici Partisi/Sivil Toplumunun (PPP/C) başkan adayıydı ve aylar süren seçimlerin bütünlüğüne ve hatta tüm oylamaların yeniden sayımına ilişkin yasal zorluklar sonrasında[1] 2 Ağustos 2020'de Guyana'nın 10. cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Hayatının erken dönemi ve eğitimi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali, Guyana'nın Batı Kıyısı Demarara bölgesindeki bir köy olan Leonora'daki Müslüman bir Hint-Guyanalı ailesinde doğdu. İki eğitimcinin ve iki oğlundan birinin çocuğu olan Ali, yıllarının çoğunu Leguan adasında geçirdi. Leonora Anaokulu ve İlköğretim okullarının ve Cornelia Ida İlköğretim Okulu'nun eski bir öğrencisidir. Ali, orta öğrenimini Guyana, Georgetown'daki St. Stanislaus Koleji'nde tamamladı. West Indies Üniversitesi'nden Şehir ve Bölge Planlama doktorası yapmıştır.[2]

Profesyonel iş kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali, Maliye Bakanlığı'nda Karayip Kalkınma Bankası Proje Uygulama Birimi Proje Müdürü ve Devlet Planlama Sekreteryasında Kıdemli Planlayıcı olarak görev yaptı.

Siyasi kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali 2006 yılında Guyana Ulusal Meclisine üye oldu. Daha sonra İskan ve Su Bakanı[3] ile Turizm Sanayi ve Ticaret Bakanı[4] görevlerine atandı.

Bakan olarak görev süresi boyunca Ali, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın görevlerini ayrı vesilelerle yerine getirdi. 2015 yılında Halk İlerleme Partisi/Sivil (PPP/C) muhalefete girmiş ve bu süre zarfında Kamu Hesapları Komitesi başkanı ve Guyana Parlamentosu Ekonomik Hizmetler Komitesi eş başkanlığını yürütmüştür.

  1. ^ "Irfaan Ali sworn in as President". Stabroek News (İngilizce). 2 Ağustos 2020. 2 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Irfaan Ali awarded Doctorate of Philosophy in Urban and Regional Planning". 7 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Irfaan Ali sworn in as new Minister of Housing and Water". 27 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 
  4. ^ "Minister Ali markets Guyana's tourism in Spain". 24 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020.