Aleksandr Ankvab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alexander Ankvab, 2011

Alıksandr Zolotinska-ipa Ankvab (Abhazca: Алықьсандр Золотинска-иҧа Анқәаб), (Rusça: Александр Золотинскович Анкваб); (d. 26 Aralık 1952), Abhazya eski Cumhurbaşkanı, siyasi parti Aitaira'nın bir önde gelen üyesi ve bir iş adamı.

Ankvab, Devlet Başkanı olmadan önce 14 Şubat 2005 tarihinde yeni seçilen Devlet Başkanı Sergey Bagapş tarafından Başbakan olarak atandı. Ankvab 4 Ekim 2004 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Merkez Seçim Komisyonu tarafından kendini dışlayarak Bagapş'ın adaylığını desteklemişti. Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş'a 21 Mayıs 2011 tarihinde Moskova'da bir ameliyat yapıldı. Ameliyatı takiben Bagapş 29 Mayıs 2011 tarihinde öldü ve Ankvab kısa vadede devlet başkanı olarak görev yaptı. 26 Ağustos 2011 seçimlerini kazanarak Abhazya Cumhurbaşkanı oldu.

Ankvab, 2005-2012 yılları arası altı kez suikast girişimi atlattı. Hareket halindeki konvoyundaki korumaların ikisi öldürülmüş olup 22 Şubat 2012 tarihinde bir başkan olarak son kez suikast girişimine uğramıştır.[1]

Devrilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Mayıs 2014 günü, Raul Hacimba önderliğinde binlerce protestocu "otoriter" kuralları ve Rus yardım fonlarının uygunsuz harcaması, yolsuzluk, ve ekonomik sorunları çözmede başarısızlıkla suçladığı Ankvab'a karşı yürüdü ve istifasını istedi. Saatler içinde, protestocular cumhurbaşkanlığı binasına baskın düzenledi ve Ankvab'ı, Gudauta'da bir Rus askeri üssüne kaçmaya zorladı. Ankvab, "silahlı darbe girişimi" olarak Sohum olaylarını kınadı ve istifa etmeyi reddetti. Rus hükümeti, muhalefet ve Ankvab hükümeti arasında ara buluculuk yapması için Vladimir Putin'in yardımcısı Vladislav Surkov'u gönderdi. 31 Mayıs'ta, Abhazya Parlamentosu, Ankvab'ın başkanlık görevlerini yerine "getiremediğini" ilan etti ve geçici başkan olarak meclis başkanı Valery Bganba'yı 4 Ağustos tarihindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine dek cumhurbaşkanı vekili olarak atadı.

1 Haziran 2014 tarihinde, Cumhurbaşkanlığından istifa etti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Nodar Khashba
Abhazya Başbakanı
2005–2010
Sonra gelen
Sergey Şamba
Önce gelen
Raul Hacımba
Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı
2010–2011
Sonra gelen
Mikhail Logua
Önce gelen
Sergey Bagapş
Abhazya Cumhurbaşkanı
2011–2014
Sonra gelen
Valeri Bganba
Geçici