Selman bin Hamed bin İsa el-Halife

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salman bin Hamed bin İsa el-Halife
خليفة بن سلمان آل خليفة
Bahreyn Başbakanı
Görevde
Makama geliş
11 Kasım 2020
Hükümdar İsa bin Selman el-Halife
Hamed bin İsa el-Halife
Yardımcı Cevad el-Ureyd
Muhammed bin Mübarek bin Hamed el-Halife
Halid bin Abdullah el-Halife
Selman bin Hamed el-Halife
Ali bin Halife el-Halife
Yerine geldiği Halife bin Selman el-Halife
Kişisel bilgiler
Doğum Salman bin Hamed bin İsa el-Halife
21 Ekim 1969 (54 yaşında)
Casra, Kuzey Valiliği, Bahreyn
Mesleği Siyasetçi
Dini İslam

Salman bin Hamed bin İsa el-Halife[1] (Arapça:سلمان بن حمد آل خليفة), d. 21 Ekim 1969[2]) Bahreyn Krallığı Başbakanıdır. Aynı zamanda Bahreyn Savunma Kuvvetleri Komutan yardımcısıdır.

Hayatının erken dönemi ve eğitimİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Salman, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa el-Halife ve ilk eşi Prenses Sabika bint Ebrahim el-Halife'nin en büyük oğludur.

Prens, lise eğitimini Bahreyn Okulu'nda tamamladı ve ardından Washington'daki Amerikan Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi aldı (1992), ardından Queens'ten Tarih ve bilim felsefesi alanında bir M. Phil derecesi aldı.[3]

Prens Salman, Bahreyn gençlerine 21. yüzyıla kadar rehberlik etmek için 1999'da Veliaht Prens'in Uluslararası Burs Programını[4][5] kurdu. Program kapsamında, Bahreyn'den en yetenekli lise öğrencilerine yurtdışında yüksek öğrenimlerine devam etmeleri ve Bahreyn'in gelişimine verimli bir şekilde katkıda bulunmak için geri dönmeleri için burs verilir. Bahreyn toplumunun dört bir yanından 140'tan fazla öğrenci burs kazandı ve Birleşik Krallık, ABD ve Fransa dahil olmak üzere yurtdışında eğitim alma fırsatı buldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Veliaht prensin görevlerini üstlenmeden önce Salman, Bahreyn Araştırma ve Araştırma Merkezi'nin (BCSR) (1992-1995) başkan yardımcılığı, Savunma Bakanlığı'nda Savunma Müsteşarlığı (1995-1999) ve Yönetim Kurulu Başkanıydı.

Salman, 9 Mart 1999'da Bahreyn Krallığı'nın Veliaht Prensi olarak yemin etti ve 22 Mart 1999'dan 6 Ocak 2008'e kadar Bahreyn Savunma Kuvvetleri Başkomutanı olarak görev yaptı.

24 Şubat 2001'de Prens Salman, Ulusal Eylem Tüzüğü'nün uygulanmasından sorumlu komite başkanı olarak atandı. Şart, Şubat 2001'de yapılan bir referandumda% 98'in üzerinde onaylandı ve Bahreyn’in gelecekteki gelişimi için şeffaflık, işbirliği ve halk katılımına dayalı kapsamlı bir plan sağladı. Komite, devlet ihaleleri ve basın özgürlüğü ile ilgili yasalar da dahil olmak üzere Ulusal Şartı uygulamak için bir dizi yasa önerdi.

Prens Salman, 3 Mart 2002'de, Bahreyn’in ekonomik kalkınma stratejisinin formüle edilmesinden ve denetlenmesinden sorumlu olan ve Bahreyn’e doğrudan yabancı yatırım çekmeyi amaçlayan Ekonomik Kalkınma Kurulu’nun başkanlığına atandı. Ayrıca aşağıdaki komitelere başkanlık ediyor:

  • Hükûmet Yürütme Kurulu
  • Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Güvenlik Komitesi
  • Yüksek Kentsel Planlama Komitesi

6 Ocak 2008'de Kral Hamad, Salman'ı Bahreyn Savunma Kuvvetleri'nin kamu politikasının yönetimi ve uygulanmasının yanı sıra Bahreyn savunma gücü ve ulusal askeri, idari, ekonomik ve mali planlarının yönetimini ve uygulanmasını denetlemek üzere Yüksek Komutan Yardımcısı olarak atayan bir kraliyet kararnamesi yayınladı.

Mart 2013'te Prens Salman, krallıktaki yürütme kurumlarının ve hükûmet kurumlarının devam eden gelişimini denetlemekle görevli ilk başbakan yardımcısı olarak Kral tarafından atandı.

Prens Salman, 11 Kasım 2020'de yaklaşık elli yıldır görevde bulunan Kral Amca Başbakan Prens Halife bin Salman'ın ölümünden sonra Başbakanlığa atandı.

Evliliği ve çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Salman, Sheikha Hala bint Duaij Al Khalifa ile 2005 yılına kadar evliydi. Sheikha Hala, Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şeyh Duaij bin Khalifa Al Khalifa'nın en küçük kızıydı. Hala, Kadınlar ve Çocuklar için Bilgi Merkezi'nin onursal başkanı ve Bahreyn Zihinsel Engelliler Derneği'nin başkanıydı. Haziran 2018'de öldü.[6] İki oğlu ve iki kızı var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020. 
  3. ^ Government: The Crown Prince 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. – website of the Embassy of Bahrain to the US
  4. ^ "Crown Prince's International Scholarship Program (CPISP)". 29 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020. 
  5. ^ Spotlight on the future 8 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. – The official magazine of CPIS P
  6. ^ "Sheikha Hala, former wife of Bahrain Crown Prince, passes away". Khaleej Times. 11 Haziran 2018. 13 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Salman bin Hamad bin Isa Al Khalifa ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur