Yemen'de İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Yemen'de İslam, İslam peygamberi Muhammed hala hayattayken damadı Ali tarafından bölgeye tanıtıldığı için MS 630 yılına kadar uzanır. Anketlere göre Yemen'deki Müslümanların %65'ini Sünniler oluştururken, Şii kesimin genel nüfusa oranı %30'dur. Sünnilerin %65'i Şafii'dir.[1] Sünniler ağırlıklı olarak güney ve güneydoğu Yemen'de Şiiler ise mezheplerine göre kuzey ya da kuzeybatı Yemen'de yaşamaktadır.

Anketlere göre Yemen, Arap ülkeleri arasında en dindar nüfusa sahip ve dünya çapında en dindar nüfuslardan biri.[2]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey yaylalarındaki Zeydi Aleviler, yüzyıllar boyunca kuzey Yemen'de siyasete ve kültürel hayata egemen oldular; Yemen'in birleşmesi ve güneyin neredeyse tamamen Sünni Müslüman nüfusunun eklenmesiyle sayısal denge, Zeydi Aleviler önemli ölçüde uzaklaştı.

Toplum[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslüman vatandaşların İslam'ı öğretmeyen özel okullara gitmelerine izin verilmesine rağmen, devlet okulları İslam'da eğitim vermektedir, ancak diğer dinlerde bulunmamaktadır. Okullarda ideolojik ve dini aşırıcılığı engellemek amacıyla hükûmet, resmi olarak onaylanmış müfredatın dışında hiçbir dersin özel ve ulusal okullarda öğretilmesine izin vermiyor. Yemen, lisanssız dini okulların resmi eğitim gerekliliklerinden sapmasından ve militan ideolojiyi desteklemesinden endişe duyduğu için, bu kurumların 4.500'den fazlasını kapattı ve orada okuyan yabancı öğrencileri sınır dışı etti.[3]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkelere göre Müslüman nüfusu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yemen - The World Factbook". www.cia.gov. 8 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
  2. ^ Oliver Smith, Digital Travel Editor. "Mapped: The world's most (and least) religious countries". The Telegraph (İngilizce). 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
  3. ^ "About this Collection | Country Studies | Digital Collections | Library of Congress". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 6 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021.