Lamian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lamian

Lamian (Basitleştirilmiş Çince: 拉面; Geleneksel Çince: 拉麵; pinyin: Lāmiàn), Çin mutfağında bir erişte türüdür. Çin İslam mutfağında pek büyük bir yeri var.

Hamuru gerilerek ve tel şeklinde katlayarak yapılır.[1] Hamur tellerindeki bükülme ve gerilenme hamurun ağırlığından dolayı yer alır.[1] Teller, kaç kez gerildiğine ve katlandığına bağlı olarak birçok uzunluk ve kalınlıkta yapılabilir.[1] Song Xu'nun 1504 yılı civarında yazdığı Sòngshì yǎngshēng bù (宋氏養生部) eseri, lamian'in nasıl yapıldığına dair en erken tarifi içerir.[1]

"Lamian"'in Çincedeki kelime anlamı "çekilmiş erişte"dir; Çince (拉) "çekmek", miàn (面/麵) ise "erişte" anlamına gelir.[2] Lamian yemekleri genellikle dana eti veya koyun eti çorbasının içinde servis edilir. Bu tür erişte bazen de stir fry edilir ve domates sosunda servis edilir; bu tür stir fry edilmiş erişteye chaomian (Basitleştirilmiş Çince: 炒面; Geleneksel Çince: 炒麵; pinyin: chǎomiàn) denir.[3]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Pulled noodles ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Serventi, Silvano; Sabban, Francoise; Shugaar, Antony (translator) (2000). Pasta: The story of a universal food. New York: Columbia University Press. s. 337. ISBN 978-0-2311-2442-3. 
  2. ^ "For the Love of Lamian -- Beijing Review". www.bjreview.com. 9 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020.