Çin'de İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2010'da yapılan bir ankette eyaletlerine göre Müslümanların nüfusu. Tahminen 23 milyon Müslüman var; bu toplam nüfusun %1,7'sini oluşturur.[1]
1845 yılında yapılmış bir parşömen tomarının bir parçası: pagoda şeklinde, kelime-i şehadet ile diğer İslamî dualardan oluşan hüsn-i hat içerir.

Çin'de İslam, Çin toplumuyla sürekli etkileşimle vardır. Halihazırda Müslümanlar Çin'de büyük bir azınlık grubu oluşturmaktadır. Çin'deki Müslümanların çoğunu Huiler oluşturur, ancak Müslümanların en yoğun olduğu bölge, büyük bir Uygur nüfusuna sahip Sincan Uygur Özerk Bölgesi'dir. Ningksia, Gansu ve Çinghay bölgelerinde daha az yoğunlukta olsa da yine büyük Müslüman nüfusları vardır. Çeşitli kaynakların ileri sürdüğü tahminlerce Çin nüfusunun %1,5-4'ü arası İslam dinine mensuptur. Çin'in resmi olarak tanıdığı 56 halk arasında çoğunlukla Müslümanlardan oluşan 10 tane azınlık grubu var: Hui, Uygur, Kazak, Donşian, Kırgız, Özbek, Salar, Tacik, Bonan ve Tatar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Islam in China ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Ek materyaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Min Junqing. The Present Situation and Characteristics of Contemporary Islam in China. JISMOR, 8. 2010 Islam by province, page 29 27 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Data from: Yang Zongde, Study on Current Muslim Population in China, Jinan Muslim, 2, 2010.