Lenin Anıtı (Volga-Don Kanalı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lenin Anıtı (Volga-Don Kanalı)
Monument to Lenin at the entrance of the Volga-Don canal P5150728 2200.jpg
Volga-Don Kanalı Lenin Anıtı
Konum Volgograd
Malzeme Beton ve metal
Yükseklik 57 metre
Tamamlanma tarihi 1973
Açılış tarihi 1973
Adandığı İlk hali Jozef Stalin
Yıkımdan sonra Vladimir Lenin
Zafer Anıtı (Rusya)Uzayın Fethi AnıtıYüce Petro AnıtıAnavatan Çağırıyorİşçi ve Çiftçi Kadın HeykeliLenin Anıtı (Volga-Don Kanalı)Büyük Vatanseverlik Savaşı Sırasında Sovyet Arktik Savunucuları Anıtı
Rusya'da günümüzde yer alan bazı yüksek heykellerin kıyaslanması

Volga-Don Kanalı'ndaki Lenin Anıtı (Rusça: Памятник Владимиру Ленину (Волго-Донской канал); Pamjatnik Vladimiru Leninu (Volgo-Donskoj kanal)), Volga Nehri'ndeki Volga-Don Kanalı'nın girişinde yer alan Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'e adanılan anıt. Volgograd'da yer alan heykel dünyanın en yüksek heykellerinden birisidir.

Anıtın ilk hali: Stalin Anıtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzenlenen bir proje dahilinde Yevgeni Vuçetiç ve Leonid Polyakov'un tasarımcılığını yaptığı Jozef Stalin anısına bir anıt 27 Temmuz 1952 tarihinde buraya dikilmiştir. Anıtın üretimi için özel bir bakır üretilmiştir. Bu heykel 24 metre yüksekliğinde idi. Destalinizasyon politikaları gereği; o döneme kadar "Stalingrad" olan şehrin adı 1961 yılında Volgograd olarak değiştirildikten 10 gün sonra heykel bir gecede söküldü. Yerine 12 yıl boş kaide kaldı.[1]

Lenin Anıtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardından geçen süreç sonunda Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı boş kalan yere Vladimir Lenin anısına bir anıt yapılması için karar verdi. Tasarım için yine aynı heykeltıraşlar seçildi. Nihai taslak 1969 yılında ortaya çıktı. Anıtın yapımına 1969 yılında başlandı ve 20 Nisan'da 1973 tarihinde Lenin heykelinin açılışı yapıldı.

Teknik özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Heykelde Anavatan Çağırıyor anıtında olduğu gibi beton ve tel halatlarla yapılan kombinasyon kullanıldı. Anıtın toplam yüksekliği altta yer alan beton kaide ile birlikte 57 metredir.

Anıt günümüzde kültürel miras kapsamındadır.[2] Mart 2011'de anıtın tamir edilmesi gerektiği bildirilmiştir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Памятник Ленину 16 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça), Erişim tarihi: 16 Şubat 2017.
  2. ^ ПАМЯТНИК В.И. ЛЕНИНУ[ölü/kırık bağlantı] (Rusça), Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı, Erişim tarihi: 16 Şubat 2017.
  3. ^ Памятнику Ленина в Красноармейском районе грозит разрушение 24 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça), 16 Mart 2011, Erişim tarihi: 16 Şubat 2017.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]