Sovyetler Birliği Komünist Partisi 25. Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sovyetler Birliği Komünist Partisi 25. Kongresi
DurumTek parti
TürüSiyasi parti kongresi
KonumMoskova
ÜlkeSSCB
İlk düzenlenme24 Şubat 1976
Son düzenlenme5 Mart 1976
OrganizatörSBKP
Katılım4998 Sovyet delegesi; 96 yabancı ülke temsilcisi

Sovyetler Birliği Komünist Partisi 25. Kongresi 24 Şubat ile 5 Mart 1976 tarihleri arasında Moskova'da toplanmıştır. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Leonid Brejnev, 4998 Sovyet delegesi ve 96 yabancı ülke temsilcisini selamlamıştır. Komünizm ile yönetilen uluslararasında, sadece Çin ve Arnavutluk temsilci yollamamıştır.[1] Siyasi ve iktisadi istikrar ve gelecekte başarıların devamı beklentileri üzerine kongre birkaç sürpriz doğurmuştur. Brejnev, SSCB'nin diğer ülkeler ile kavga etmeyeceğini ya da işgal etmeyeceğini açıklamış fakat Yumuşama siyasetine rağmen ulusların bağımsızlık hareketlerini destekleyeceğini bildirmiştir. Sovyetler Birliği'nin karşı karşıya olduğu iktisadi büyümenin yavaşlaması, büyük yatırımlara rağmen düşük tarım üretimi gibi temel sorunlardan çok az bahsetmiştir. Sadece yabancı komünistlerden önemli sesler yükselmiştir. Fransız Komünist lider Georges Marchais Sovyetler Birliği'nde aykırı seslerin bastırılmasını eleştirdikten sonra kongreyi boykot etmiştir.

Sovyet liderlerin karşılaştığı ama sürekli kaçınılan ana sorun, 25. Merkez Komitesi'nin Birinci umumi oturumunda seçilen Politbürosunun gençleştirilmeye olan ihtiyacıydı. 25. Politbüro, fiilen bir önceki 24. Politbüro ile aynı kaldı, üyelerin ortalama yaşı 66 oldu. Brejnev'in kendisi 69 yaşındaydı. İki yeni üye Dmitri Ustinov ve Gregory Romanov'un Politbüroya seçilmesi ile üye sayısı 16 oldu.

Kongrede Onuncu Beş Yıllık Plan görüşüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Congressional Quarterly, Inc. Staff (1982). Soviet Union. Congressional Quarterly, Incorporated. 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016.