İçeriğe atla

Şablon tartışma:Vladimir Lenin

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Emeğinize sağlık. İngilizce Vikipedi'de şöyle bir şablon var. Ve bu tip "significant" (önemli diye çevirebiliriz) liste koymak bence daha anlamlı. Sizin bibliyografya bildiğim kadarıyla sadece Lenin'in kitaplarından değil, Bütün Eserlerinde yer alan uzun makaleler ve broşürler dahil her şeyi kapsıyor. Bibliyografyada sıkıntı yok, ama şablonda sadelik daha önemli. Mesela Devlet ve Devrim önemli bir eser ama bu kalabalıkta gözden kaçıyor. Bir broşür boyutundaki Barış Kararnamesi ile Lenin'in bir kitap olarak tasarlayıp yazdığı Devlet ve Devrim birbirinden ayrılmalı bir şekilde. Ben şöyle bir Şevket Süreyya şablonu hazırlamıştım. Gizli-gösterli, yani açılır kapanır bir şablondansa bu tür solda mavi zemin içinde konu başlıklarının yer aldığı şablonlar sanki daha kullanışlı oluyor. Benim önerim şu. Temel kitapların yer aldığı bir şablon olsun. Alakalı konular da olsun. Konuşmalarının şablonda yer almasının çok anlamlı olmadığını düşünüyorum çünkü Türkçe değiller. Bibliyografya'daki diğer eserler de açılır kapanır bir şekle sokulabilir "Bütün Eserleri" başlığıyla. Ya da şöyle yapabiliyorsanız enfes olur, eserleri kategorilere ayırın, kolay değil belki ama, broşürler, kararnameler, kitaplar vs. Bir başlık da derleme kitaplar olabilir, Sol Yayınları'nın falan yayınladığı derlemeler konabilir. Sultan Galiyev (mesaj) 08:09, 15 Eylül 2015 (UTC)

Kitaplar listesi hakkında

[kaynağı değiştir]

Şablondaki kitaplar sekmesinde bence bir sıkıntı var. Kimi kitapları Lenin zamanında yayınlanmış değil, sonra çıkan derlemeler. Şunlar: Sosyalizm ve Savaş, Devrimimizde Proletaryanın Görevleri.

Bir kısmı da ilk olarak bir kitap şeklinde yayınlanmamış, bir dergide makale olarak çıkmış: Perm Gubernia'daki 1894-95 El Sanatları Sayımı ve "El Sanatları" Endüstrisinin Genel Problemleri, Ekonomik Romantizmin Bir Karakterizasyonu, Reddettiğimiz Miras, Marksizmin Bir Karikatürü ve Emperyalist Ekonomizm, Bolşevikler İktidarı Ellerinde Tutabilecekler mi?

Bu kitaplar bence uygun bir şekilde Lenin hayattayken çıkanlardan ayrılmalı. (Listede yanlışlık yapmış olabilir, ikinci bir gözün incelemesinde fayda var). Sultan Galiyev (mesaj) 13:35, 1 Ekim 2015 (UTC)

Ayrıca "Makaleler & Kısa içerikli yazılar" sekmesi bir açıldı mı çok karmaşa oluyor sanki. Acaba her dönemi ayrı açılabilir sekmeler mi yapsak? Böylece sekmeyi açınca onlarca makale birden açılmaz. Sultan Galiyev (mesaj) 15:20, 1 Ekim 2015 (UTC)

Hatta o makaleler daha da büyüyecek çünkü çok daha fazlası var. Vakit buldukça ekliyorum. Zira hayatını yazmak ve onları pratikte uygulamakla geçen birinin şablonunun uzun olması gayet doğal :) Sadece düzenlememiz gerekli. Taslak halinde görsek bence daha uygun olacaktır aslında, çünkü üzerinde emek harcamak gerekli. Önerinizi ufak çaplı bir taslakta gösterebilir misiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 16:16, 1 Ekim 2015 (UTC)

Becerebilirsem yaparım. :) Şablon uzun ve kapsamlı olsun, sıkıntı yok. Ama okunurluğunu toparlayalım istiyorum. --Sultan Galiyev (mesaj) 16:23, 1 Ekim 2015 (UTC)

Bence bu şablonun başından yolu çok farklı

[kaynağı değiştir]

Bu şablonun Lenin şablonundan çok Lenin'in eserleri şablonuna dönüştüğünü düşünüyorum. Şablonun ismini değiştirelim (ki değiştirilebiliyor değil mi?). Lenin şablonu ingilizce vikideki Stalin şablonu mantığında olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Beyaz Deriili (mesaj) 20:12, 3 Ekim 2015 (UTC)

Beyaz Deriili İngilizce Vikipedi'de Stalin şablonunu göremedim. Bağlantı koyar mısın? Sultan Galiyev (mesaj) 20:27, 3 Ekim 2015 (UTC)
Sultan Galiyev Mesela bu. Ama böyle yavan da olmasın. Mesela Şablon: 26 Bakü Komiseri gibi de renklerde olsun. Ama yine ingilizce vikideki Stalin şablonundan farklı olarak sıralar farklı olsun. Mesela eserleri en alttaki yada aşağılardaki sekmede ama ailesi yada içinde bulunduğu olaylar givi şeyler yukarılarda olsun. Yani umarım kafanızda bir şeyler belirir.
Beyaz Deriili (mesaj) 20:39, 3 Ekim 2015 (UTC)
Beyaz Deriili Bakü şablonu bence iyi olmamış. Kırmızı fon üzerine o renkler okunmuyor. Stalin şablonu da çok uzun. Bizim Lenin şablonu daha iyi, açılır kapanır. Makalelerin de dönem dönem açılır kapanır hale gelmesinde fayda var, ama ben teknik olarak beceremedim. Mavrikant'tan rica etmiştim, o bir şeyler yapacaktı. Sultan Galiyev (mesaj) 20:56, 3 Ekim 2015 (UTC)
Sultan Galiyev Evet 26 Bakü Komiseri şablonunu beceremedim o mavi yazı olayını. Onun yerine aynı mantıkta Şablon: Azerbaycan'da komünizm'e bakabilirsiniz. O şablonda demek istediğim daha açık. Lenin şablonu sanmam ki Stalin şablonu kadar uzun olur. Sonuçta kaç yıl iktidar oldu ki? Yani merak etmeyin Lenin şablonu öyle olmaz. Ve dediğim gibi bu şablonu Lenin'in eserlerine dönüştürelim Lenin şablonunu ayrı yapalım. Lenin şablonunda her bir eserini yazacağımıza sadece bibliyografyasını ekleyelim zaten orada eserleri listelenmiş bir şekilde, değil mi?
Yani demek istediğim bu şablon ayrı, Lenin'in şablonu ayrı olsun.
Beyaz Deriili (mesaj) 21:16, 3 Ekim 2015 (UTC)
Bana kalırsa ikisini bir olarak verbiliriz, bu hem daha pratik ve kullanışlı, hem de ayrım yapmadığımız için derli toplu olacaktır. Yani örneğin şablonda yer alan "İlişkili maddeler" örneğinde olduğu gibi, sekmelere ayırarak bunu detaylı biçimde organize edebiliriz. Sözü edilen Stalin şablonu gayet güzel, ama farkı Lenin'in, bahsi geçtiği üzere, iktidarda kaldığı yıllarda öne çıkan öğeler politikalardan ziyade yazdığı temel eserler üzerine kurulu. Bu büyük bir fark. Sonuç olarak Stalin, Marx, Engels ve Lenin'in koyduğu teorik birimleri pratiğe dönüştürmesi ve uygulaması olarak, yani Marksizm-Leninizm'in uygulamasını pratiğe dökerek, var olmuş bir lider. Bu sebeple Lenin'in şablonunda eserlerinin olması ve ona ait olan maddeleri vermek, bana kalırsa en uygun yol. Biraz pratik olarak görsek fena olmayacak gibi duruyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:37, 4 Ekim 2015 (UTC)

Sağlı sollu 2 fotoğraf Atatürk Köşesi gibi Lenin Köşesi olmuş. Şablonla ve içerisindeki maddelerle bayağı uğraşmışsınız elinize sağlık bu arada @Ahmet Turhan, önemli bir çalışma. Fotoğraflar bire inerse Vikipedi'ye daha çok uyar diye düşünüyorum. Sanki konuya duyulan sempatiden ötürü birazcık fazla olmuş. Belki de Rusça'da olduğu gibi bir simgede konulabilir. Şablonun şeklinden ötürüde sağı ve solu doldurma amaçlı bir ihtiyaç var belli; belki de şablonun en üstüne küçük bir simge konulabilir. YenilenebilirAdamMESAJ 17:54, 27 Eylül 2016 (UTC)