Georgi Malenkov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Georgi Malenkov
Гео́ргий Маленко́в
SSCB Bakanlar Kurulu Başkanı
Görev süresi
6 Mart 1953 – 8 Mart 1955
Yerine geldiği Josef Stalin
Yerine gelen Nikolai Bulganin
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Ocak 1902(1902-01-08)
Orenburg, Rus İmparatorluğu
Ölüm 14 Ocak 1988 (86 yaşında)
Moskova, Rusya SFSC, Sovyetler Birliği
Partisi Sovyetler Birliği Komünist Partisi
Eşi Valeriya A. Golubtsova

Georgi Malenkov (Rusça; Гео́ргий Максимилиа́нович Маленко́в, Georgiy Maksimilianovich Malenkov) (8 Ocak 1902, Orenburg, Rusya - 14 Ocak 1988, Moskova, Sovyetler Birliği), Stalin'in yakın çalışma arkadaşlarından olan Sovyet devlet adamı ve Komünist Parti görevlisi. Stalin'in ölümünden hemen sonra SBKP Genel Sekreterliği (1953) ve başbakanlık (Mart 1953 - Şubat 1955) yapmıştır.

Bolşevik İhtilali'ni izleyen iç savaş sırasında 1919'da Kızıl Ordu'ya katıldı. 1920'de Rus Komünist Partisi'ne (Bolşevik) üye olduktan sonra parti içinde hızla yükseldi. Aynı dönemde Stalin'in yakın çalışma arkadaşları arasına girdi ve 1930'ların sonunda partide gerçekleştirilen büyük temizlik hareketlerinin hepsinde önemli rol oynadı. 1941'de Politbüro aday üyeliğine getirildi. II. Dünya Savaşı sırasında SSCB'de savaşın yönlendirilmesinden sorumlu az sayıda kişiden oluşan Devlet Savunma Komitesi'nde yer aldı. Savaştan sonra 1946'da Politbüro asil üyesi oldu. Ayrıca Merkez Komitesi ikinci sekreterliğine ve başbakan yardımcılığına atandı.

Savaş sonrası dönemde sert bir rekabet içine girdiği Andrei Jdanov'un suçlamaları sonucu partideki durumu sarsıldı. Ama iki yıl içinde konumunu yeniden güçlendirerek Stalin'in başlıca yardımcılarından biri durumuna geldi. Stalin'in Mart 1953'te ölmesinin ardından parti birinci sekreterliği ve başbakanlık görevlerini üstlendi.Yani SSCB devletinin yeni lideri oldu. Fakat 6 ay kadar sonra, birinci sekreterlik görevini Nikita Kruşçev'e devretmek zorunda kaldı. Başbakanlığı sırasında silahlanma harcamalarının azaltılması, ağır sanayi yerine tüketim malları üretimine öncelik verilmesi ve kolektif çiftliklerde çalışanlara sağlanan teşviklerin artırılması için çalıştı.

Malenkov uyguladığı programın partinin öteki önderleri arasında yarattığı muhalefet karşısında Şubat 1955'te başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. Ama Parti Prezidyumu'ndaki (eskiden Politbüro) güçlü konumunu 1957'ye değin korudu. "Karşı Parti Hareketi" olarak adlandırılan grupla birlikte Kruşçev'i devirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 1957'de Prezidyum'dan ve Merkez Komitesi'nden çıkarıldı. Ardından Kazak SSC'deki bir hidroelektrik santralının yöneticiliğine atandı. 1963'te emekliye ayrıldıktan sonra anılarını yazmaya başladı. 1964'te partiden de çıkarılmış olduğu açıklandı.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Josef Stalin
SSCB Bakanlar Kurulu Başkanı
1953 - 1955
Sonra gelen:
Nikolay Bulganin