Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) 18. Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) 18. Kongresi
DurumTek parti
TürüSiyasi parti kongresi
KonumMoskova
ÜlkeSSCB
İlk düzenlenme10 Mart 1939
Son düzenlenme21 Mart 1939
OrganizatörTüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik)

Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) 18. Kongresi 10 Mart ile 21 Mart 1939 tarihleri arasında Moskova'da toplanmıştır. 18. Merkez Komite de bu kongrede seçilmiştir.

Büyük Temizlik sonrası Sovyetler Birliği'nin "temizlenmiş" liderliği tarafından yönetilen ilk kongredir. Bir sonraki kongrenin yapılması on yıldan fazla zaman almıştır.

Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) 17. Merkez Komite Raporu'nda, Stalin SSCB'nin dış politikaları üzerine özellikle batı demokrasileri ve batı demokrasilerinin ve Sovyet Dışişleri Bakanı Maksim Litvinov tarafından savunulan Kolektif güvenlik kavramını hayata geçirmekteki başarısızlığı ile yaşadığı hayal kırıklığı gibi bakışını özetlemiştir[1]. Bundan kısa süre sonra, Litvinov'u görevden alıp, Vyaçeslav Molotov'u atamıştır, bu değişiklik Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı ve Nazi Almanyası ile geçici uyuşmaya öncülük etmiştir.

Kongre'nin gündemi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Josef Stalin: Tüm Birlik Komünist Partisi Merkez Komite Raporu[2]
  2. Mikhail Fedorovich Vladimirski: Merkez Revizyon Komite Raporu
  3. Dmitry Zakharovich Manuilski: Komünist Enternasyonal'e Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) Delegasyon Raporu
  4. Vyaçeslav Molotov: SSCB'nin Ulusal Ekonomisi'nin Kalkınması için Üçüncü Beş Yıllık Plan üzerine Rapor[3]
  5. Andrey Jdanov: Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) içinde statülerde değişiklikler
  6. Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) Programı'ndaki değişikliklerden sorumlu komisyonun seçimi
  7. Parti merkez Organları seçimi

Kongre'de alınan kararlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) Merkez Komite Raporu ülkenin iç ve dış durumunun bir analizini içerdiği kadar, gelecekteki gelişmeler ile ilgili bakış açısı da içeriyordu. Sosyalist toplumun tamamlanması gibi gelişimde yeni basamaklara doğru yelken açarken; Kongre, şu anda geçerli üretimdeki sosyalist yaklaşımı not edip, sosyalizmin geniş şekilde SSCB'de inşa edildiğini kabul etti. Yeni bir hedef belirlendi: kalkınmada ve işlevde en gelişmiş kapitalist ABD'yi yakalamak ve geçmek. Rapor ayrıca sosyalist devletin kalkınma ve işlev durumu ile ilgili teorik soruları da ele alıyordu ve ABD'nin yakın gelecekte yok olacağı fikrini hatalı olarak değerlendiriyordu.

Kongre, yeni Parti'nin statüsünün, Sovyet toplumunun sınıf yapısındaki değişimleri yansıttığını tasdik etti. Bir yıllık deneme süresi ile beraber birleştirilmiş Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik) giriş şartları yürürlüğe konuldu. Diğer partilerin yabancı üyeleri için bu şartların uygulanmayacağına dair tek istisna konuldu. Her bireyin sosyal sınıf kökenine bağlı kategorilere ayrılmış bölümler kaldırıldı. Parti üyelerinin yeni haklarını açıklayan maddeler eklendi.

Ulusal Ekonomisi'nin Kalkınması için Üçüncü Beş Yıllık Plan da, Kongre tarafından kabul edilmiştir.

Ayrıca Bolşevik Parti Marşı partinin yeni marşı olarak belirlenmiştir.

Kongre süresince seçilenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Komite: 71 üye, 68 Merkez Komite üyeliğine aday (yedek üye)
Merkez Revizyon Komitesi: 13 üye
Party Denetim Komisyonu: 187 üye

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Report on the Work of the Central Committee to the Eighteenth Congress of the C.P.S.U.(B.) 12 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by J. V. Stalin, Delivered March 10, 1939.
  2. ^ "И.В. Сталин - Отчетный доклад на XVIII Съезде партии «О работе ЦК ВКП(б)»". 6 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2016. 
  3. ^ Üçüncü Beş Yıllık Plan (1938-1942) savaş yüzünden tamamlanamadı