Sovyetler Birliği Komünist Partisi 22. Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sovyetler Birliği Komünist Partisi 22. Kongresi
Durum Tek parti
Türü Siyasi parti kongresi
Konum Moskova
Ülke SSCB
İlk düzenlenme 17 Ekim 1961
Son düzenlenme 31 Ekim 1961
Organizatör SBKP
Katılım 4413 Sovyet delegesi; 83 yabancı komünist partiden gözlemci
Sovyetler Birliği Komünist Partisi 22. Kongresi. Lenin, Marx, Engels ve yürüyüşçüler.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi 22. Kongresi 17 Ekim ile 31 Ekim 1961 tarihleri arasında Moskova'da toplanmıştır. 4413 Sovyet delegesi ve 83 yabancı Komünist Partisinden gözlemci Nikita Kruşçev ve diğerlerinin politikalar konularında değerlendirmelerini dinlemişlerdir.[1] Çin-Sovyet ayrılığının kesinleştiği kongre olmuştur ve bu nedenle Çin Komünist Partisi'nin katıldığı sonuncu kongre olmuştur. Kongre, 22. Merkez Komitesi'ni seçti.

Konuşmalar, ayrılıklar ve planlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin-Sovyet ayrılığından başka, SBKP'nin üçüncü programının kabulü, Volgograd Hidroelektrik Santrali, 2007'de Avrupa'nın en büyüğü olmak, Novaya Zemlya'da en güçlü Termonükleer silahın ("Çar Bombası") denenmesi, Stalin'in bedeninin Lenin'in Mozolesi'nden çıkarılması, Stalin ve stalinist dönemin politikacılarından sonra birçok şehrin isminin değiştirilmesi ve Kruşçev'in Komünizmin 20 yılı adını verdiği 20 yılda komünizm inşası için deklarasyon ve planları gibi konular kongrede tartışıldı.

Kongrede destalinizasyon politikalarına karşı çıkan ve Josef Stalin'e destek veren Enver Hoca liderliğindeki Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerin kesilmesine karar verildi. Bunun üzerine Çin-Sovyet ayrılığı nedeniyle Çin Arnavutluk'a destek vererek ülkeye ekonomik, teknik, teknolojik yardımlarda bulundu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Anthony Trawick (1973). "Is the Cold War Over?: A New Look at Communist Imperialism". Capitol Hill Press.