Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi 1. Konferansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi 1. Konferansı
TürüSiyasi parti konferansı
KonumTampere
ÜlkeFinlandiya
İlk düzenlenme12 Aralık 1905
Son düzenlenme17 Aralık 1905
OrganizatörRusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi
Katılım26 temsilci katıldı.

Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi 1. Konferansı 12-17 Aralık 1905 tarihleri arasında Finlandiya'ya bağlı Tampere şehrinde toplanan Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin (RSDİP) ilk konferansı.[1] Bu konferansta Lenin ve Stalin ilk kez tanışmışlardır.[2]

Katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tampere'de düzenlenen konferansa 26 organizasyonun temsilcileri katıldı. Vladimir Lenin konferansın başkanlığına seçildi. Katılımcılar arasında V.Y. Fridolin, L.M. Knipoviç, B.Krasin, N.K. Krupskaya, S.F. Kudelli, S. A. Lozovski, S.N. Mostovenko, V.İ. Nevsky, V.A. Radus-Zenkoviç, J.V. Stalin ve Y.M. Yaroslavski vardı. Menşevikler E. L. Gureviç (V. Daneviç) tarafından temsil edildi.

Gündem[değiştir | kaynağı değiştir]

Konferansın gündemi şu şekildeydi;

  1. Bölgelerden gelen raporlar
  2. Mevcut durum hakkında rapor
  3. Örgütsel rapor
  4. RSDİP'in her iki bölümünün birleştirilmesi
  5. Partiyi yeniden düzenleme hakkında tartışma
  6. Tarımsal sorunlar
  7. Duma hakkında tartışma

Konferansta Lenin, mevcut durum ve tarımsal sorunlar hakkında raporlar verdi. Konferans, Parti birliğini yeniden inşa etmek ve Bolşevikler ile Menşeviklerin ve Merkez Organlarının pratik merkezlerini eşitlik temelinde birleştirmek ve birleşik C.K.'ya yetki vermek üzere bölgedeki paralel örgütlerin birleşmeleri için ortaya çıktı. Birlik kongresini çağırmak. "Parti Yeniden Örgütlenmesi" konulu kararında, Konferans, geniş bir seçim ilkesinin uygulanmasına ve demokratik merkeziyetçilik prensibini önermiştir. Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi III. Kongresi'nin kararlarını ayrıntılarıyla anlatan konferans, partinin programınında yer alan tarım alanındaki kararların değiştirilmesini önerdi. Konferans, Birinci Duma'nın etkin bir şekilde boykot edilmesi üzerine bir karar aldı. Aynı dönemde Moskova'da 1905 Moskova Ayaklanması olarak bilinen silahlı bir ayaklanma başlamıştı. Konferans, Lenin'in önerisi üzerine aceleyle tamamlandı ve delegeler ayaklanmaya katılmak için Moskova'ya gitti.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Longley, D. (2014). Longman Companion to Imperial Russia, 1689-1917 30 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce), Routledge, Erişim tarihi: 29 Aralık 2016.
  2. ^ David J. Romagnolo (1998), History of the communist Party of the Soviet Union (Bolsheviks) 30 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce), International Publishers Co inc, Erişim tarihi: 29 Aralık 2016.
  3. ^ Congresses of the R.S.D.L.P. 24 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce), Erişim tarihi: 29 Aralık 2016.