Sovyetler Birliği Komünist Partisi 26. Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sovyetler Birliği Komünist Partisi 26. Kongresi
DurumTek parti
TürüSiyasi parti kongresi
KonumMoskova
ÜlkeSSCB
İlk düzenlenme23 Ocak 1981
OrganizatörSBKP
26. Kongre'yi kutlayan 1981 tarihli SSCB posta pulu

Sovyetler Birliği Komünist Partisi 26. Kongresi (SBKP 26. Kongresi, RusçaXXVI съезд КПСС) 23 Ocak 1981 tarihinde Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Yüksek Sovyet Prezidyumu başkanı Leonid Brejnev'in beş saatlik konuşması ile açılmıştır. Bu, 1982 yılında ölen Brejnev'in son kongresiydi.

Sovyet televizyon izleyicileri sadece hasta liderlerinin konuşmasının başını ve sonunu gördüler; konuşmanın kalanından alıntılar stüdyoda spiker tarafından okundu. Brejnev, silahların kontrolü görüşmeleri için başka bir oturum önerdi. Yaşlı Sovyet liderliği, düşen ekonomik büyüme, içeride şiddetli yiyecek sıkıntıları, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin geleceğinde ağır belirsizlikler ve 1980-81 Polonya krizinden devam eden rahatsızlık verici olaylar ile karşı karşıyaydı. Kongre oybirliği ile var olan liderliğin onaylanması ile aynı hafta içinde bitti. Kongre, 26. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'ni seçti.

26. Merkez Komitesi'nin Birinci umumi oturumu Sovyetler Birliği Komünist Partisi 26. Politbürosunu seçti. 28. Politbüronun üyeleri, 26. Politbüronun tüm üyeleriydi. ortalama yaşı 69 olan 14 oy kullanan üye ile ortalama yaşı 65 olan 8 oy kullanmayan üyenin tamamı yeniden seçildi. Var olan hiçbir üye 74 yaşındaki Brejnev'in uzun dönemde ardılı olamazdı. 1964 yılında Nikita Kruşçev'in azlinden sonra, Brejnev yönetim pozisyonuna daha genç birisini atayan Kruşçev'in hatası tekrarlamadı.[1]

Kongrede On Birinci Beş Yıllık Plan görüşüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Robert Vincent Daniels (1985). A Documentary History of Communism. I.B.Tauris. s. 442. ISBN 1-85043-035-7.