Devlet ve Devrim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devlet ve Devrim
Государство и революция
Eserin 1970 tarihinde basılan Fransızca versiyonu
YazarVladimir İlyiç Lenin
ÜlkeRusya Rusya Cumhuriyeti
Yayım1918 (106 yıl önce) (1918) (özgün)
1976 (48 yıl önce) (1976) (Türkçe)
ISBN9789758589043

Devlet ve Devrim, Vladimir İlyiç Lenin'in 1917 yılının Ağustos ve Eylül ayları arasında yazdığı kitaptır. Lenin bu kitabında Devlet organının varlık nedenlerini ve sosyalist devrim sonrası kurulacak bir proletarya diktatörlüğünde devlet organının nasıl ve neden sönümleneceği üzerine var olan marksist teorileri geliştirmiştir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Vladimir-Ilich-Lenin

Kitap 6 bölümden meydana gelmekte ve (aslında 7 kısımdan oluşması düşünülüyordu) marksist devlet teorisini açıklamakta ve proleter devrimin devlet sorununa bakış açısını incelemektedir

Lenin, İlk iki bölümde devleti, Marx ve Engels'ten yaptığı alıntılarla sınıf mücadeleleri ve karşıtlıkları sebebiyle ortaya çıkan ve bir sınıfın diğer sınıf üzerine baskı uygulayan mekanizma olarak tanımlamıştır. Sınıflı toplumlarda var olan devlet organizmasının hakim sınıfın ezilen sınıf üzerindeki baskı mekanizması olduğunu ve toplumda sınıflar olduğu sürece bir devlet organizmasının varolacağını belirtmiştir. Sınıfsız toplumu kurma amacında olan sosyalist devlet yapısını ise İşçi sınıfının burjuvazi üzerindeki diktatörlüğü olarak tanımlamış ve burjuvazinin ve sınıfların tarihe karışması ile birlikte devlet organın da yokolacağını (söneceğini) anlatmıştır.

Daha sonraki bölümlerde 19.yy devrimlerinin devlet mekanizmasina karşı tutumu ve proleter devrimin (Paris Komünü) devlet sorununa bakış açısını incelemiş, proletarya diktatörlüğündeki devlet organlarının nasıl olması gerektiğini Marx ve Engels'in 1871 Paris Komünü üzerine yaptığı çıkarsamalarla pekiştirmiştir.

Lenin bu kitabında, proleter devrimin eski burjuva devlet mekanizmasina karşı tutumunu Marx'ın "İşçi sınıfı yalnızca devlet erkliğini ele geçirip onu hesabına kullanmakla yetinemez" ilkesinden yola çıkarak açıklamıştır.

Kitap 2 adet devrimi devlet sorununa bakış açısıyla incelemektedir. Birincisi 1848 alman devrimleri ve 2 aralık 1851'de Napolyon Bonaparte'ın cumhuriyetçi hükûmete yaptığı askerî darbenin devlet sorununa bakış açısını, ikincisi ise 18 mart 1871'de Paris'li işçilerin kapitalist Versailles hükûmetine karşı giriştikleri 3 aylık Paris Komünü deneyimidir.

7. Bölüm olması için tasarlanan ama tamamlanamayan son kısım Lenin tarafından, 1905 ve 1917 (Şubat) Rus devrimlerinin devlet sorunu ile ilişkilerini ele alacaktı. Ama araya Ekim Sosyalist Devriminin girmesi neticesinde, bu son kısım hiçbir zaman yazılamadı.

Devlet ve Devrim, 2000 yılında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından Türkiye'de yasaklanmış kitaplar listesine alındı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bu kitaplar hala yasaklı". Hürriyet. 12 Eylül 2012. 31 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]