Konstantin Çernenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Konstantin Çernenko
Константин Черненко
Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri
Görev süresi
13 Şubat 1984 – 10 Mart 1985
Yerine geldiği Yuri Andropov
Yerine gelen Mihail Gorbaçov
Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı
Görev süresi
11 Nisan 1984 – 10 Mart 1985
Yerine geldiği Yuri Andropov
Vasili Kuznetsov (geçici)
Yerine gelen Andrey Gromiko
Vasili Kuznetsov (geçici)
Kişisel bilgiler
Doğum 24 Eylül 1911(1911-09-24)
Bolshaya Tes, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 10 Mart 1985 (73 yaşında)
Moskova, Sovyetler Birliği
Partisi Sovyetler Birliği Komünist Partisi
Eşi Anna Dmitrevna Lyubimova
Çocukları Albert Çernenko
Mesleği Siyasetçi
İmzası

Konstantin Ustinoviç Çernenko (Rusça Константин Устинович Черненко), Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri. 24 Eylül 1911'de bir Rus köylüsünün oğlu olarak merkezi Sibirya'da doğdu. 10 Mart 1985'te Moskova'da öldü.

Gençliğinde komünist gençlik derneklerinin üyesi oldu. Bu, ileride Komünist Partisine üye olmak için ilk adımını teşkil etmekteydi. 1931'de partiye katıldı ve yerel teşkilatta sekreterlik görevini aldı. II. Dünya Savaşına katılmayan pek az idareciden biridir. Savaş yıllarında Moskova'daki Parti Yüksek Okulunda öğrenim gördü ve 1953'te öğretmen okulundan mezun oldu. Mesleki hayatının en önemli devresi, 1948'de Romanya'da Sovyet modeli komünizmi kurma kampanyasında bulunması ve kampanyada kışkırtma ve propaganda şefi görevini yürütmesidir. Daha sonra bu kampanyanın başına tayin edilen Leonid Brejnev'le ilk tanışmaları buradan gelmektedir. 1964'te Nikita Kruşçev'in görevden alınmasıyla başa geçen Brejnev, Çernenko'yu Parti Merkez Komitesine üye yaptı. 1971'de buraya tam üye olduğu gibi daha üst teşkilat olan Politbüro'ya da üye seçildi.

Partinin ideolojik meselelerinde söz sahibi olmak için gayret sarf eden Çernenko, 1982'den sonra Komünist dergilerde Sovyetlerin genel siyaseti üzerine yazılar yazdı. Konuşma kabiliyeti olmamasına rağmen, Brejnev'e sadakati, görevlerini devam ettirmesine sebeb oldu. Çeşitli vesilelerle batıya seyahatler yaptı. Brejnev'in kendisine Benim not defterim! diye hitap ettiği meşhurdur. Brejnev'in yerine Yuri Andropov'un seçilmesinden sonra kendisinin görevden alınacağı ve Sovyet usulü kayıplara karışacağı beklenirken, Andropov'un güvenini kazandı. Andropov'un 1984'te ölümü üzerine Komünist Partisi genel sekreterliğine getirildi.

Bürokrasiyi azaltmaya çalışan Andropov'un aksine eski kuşak devlet görevlilerinin bir temsilcisidir. ABD-Sovyetler Birliği ilişkilerinde çok katı bir tutum takib etti. Hastalığı esnasında, bu göreve bir geçiş dönemi için getirildiği dedikoduları yayıldı. Devlet idaresinde ayrıntılara vakıf değildi. Bu zaafı sebebiyle Politbüro'da çok etkili olamadı. Dışişleri bakanı Andrey Gromiko'nun gölgesinde kaldı. Şimdiye kadar seçilen en yaşlı Sovyet idrarecisidir. 1985'te öldü. Yerine Mihail Gorbaçov seçildi.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Yuri Andropov
Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri
1984 - 1985
Sonra gelen:
Mihail Gorbaçov
Önce gelen:
Yuri Andropov
Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı
1984 - 1985
Sonra gelen:
Andrey Gromiko