Ukrayna Komünist Partisi (1918)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ukrayna Komünist Partisi
Коммунистическая партия Украины
Genel Sekreter Stanislav Hurenko (son)
Kurucu Mikola Skripnik
Slogan(ları) Dünyanın tüm işçileri, birleşin!
Kuruluş tarihi 17 Temmuz 1918
Kapanış tarihi 26 Ağustos 1991
Önceli Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi
Ardılı Ukrayna Sosyalist Partisi
Ukrayna Komünist Partisi (1993)
Merkez Kiev
Gazete(leri) Pravda Ukrayni (Rusça)
Radyanska Ukrayina (Ukraynaca)
Gençlik kolu Ukrayna Komsomolu
Ukrayna Genç Öncüler Örgütü
İdeoloji Ulusal komünizm
Marksizm–Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Uluslararası üyelik Komintern (1919–43)
Kominform (1947–56)
Parti bayrağı
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic.svg

Ukrayna Komünist Partisi (UkraynacaКомуністична Партія України Komunistiçna Partiya Ukrayini, КПУ; RusçaКоммунистическая партия Украины), Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin (SBKP) Ukrayna kolu.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ukrayna Komünist Partisi (Bolşevikler) 1918'de Moskova'da kuruldu.[2] Kurucu üyelerin çoğu, kendilerini 1917'de "Ukraynalı sosyal demokratlar" olarak tanımlamış ve önceden Rus Bolşevik kliğine bağlı kişilerden oluşmaktaydı. Yerel komünist birlikler, Vladimir Antonov-Ovseyenko'nun yönetimindeki Petrograd seferi kuvvetleri ve Moskava Kızıl Muhafaızları'nın yardımıyla, Ukrayna'da bir iç savaş başlattılar. Brest-Litovsk'un imzalanmasından sonra, tüm bolşeviklerle birlikte diğer Ukrayna Sosyal Demokrasi fraksiyonu üyeleri de Ukrayna'dan dağıytılarak, ülke dışına sürüldüler.
  • 13 Ekim 1952'de, resmen Ukrayna Komünist Partisi adını aldı.
  • 26 Agustos 1991 tarihinde, Komünist Parti yasa dışı ilan edildi. Parti içindeki değişik gruplar, yeni adlarla farklı partilerde örgütlendiler. Oleksandr Moroz önderliğindeki ılımlılar Ukrayna Sosyalist Partisi'ni kurdular. Serhiy Dovhan ve Oleksandr Tkachenko liderliğinde başka bir grup Ukrayna Çiftçi Partisi'ni kurdular. Siyasi yasak kalktıktan sonra, Petro Symonenko tarafından Ukrayna Komünist Partisi tekrar kuruldu. Bunların dışında kalan eski üyeler ise, sol eğilimli (Vitrenko Bloğu, Sosyal Demokrat Birlik Partisi gibi) başka partilere dağıldılar.

Merkez Komite[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Temmuz 1918 tarihindeki ilk parti kongresinde; Ivan Amosov, Andrei Bubnov, Afanasiy Butsenko, Shulim Gruzman, Vladimir Zatonsky, Lavrentiy Kartvelishvili, Emmanuil Kviring, Stanislav Kosior, Isaak Kreisberg, Yuriy Lutovinov, Yuriy Pyatakov, Rafail Farbman, Pinkhus Rovner, Leonid Tarsky (Sokolovsky) ve Isaak Shvarts, merkez komiteye seçilmişti.

II. Dünya Savaşı sırasında, 2 Ekim 1942 tarihinde, 17 üyeden oluşan yasa dışı bir merkez komite oluşturuldu ve 29 Haziran 1943 tarihinde feshedilene kadar göreve devam etti. Bu komitenin üyeleri arasında Sydir Kovpak, Leonid Korniets ve Oleksiy Fedorov gibi şahsiyetler de vardı.

Politbüro[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti, politbürosunu 6 Mart 1919 tarihinde oluşturdu. 25 Eylül 1952 tarihinde Büro, "UKP Merkez Komite Bürosu" adını aldı. 10 Ekim 1952'de, "UKP Merkez Komitesi Prezidyumu" olarak isim değişikliği yapıldısa da, 26 Haziran 1966 tarihinde yeniden "UKP Merkez Komitesi politbürosu" adıyla anıldı.

İlk olarak beş üyeden müteşekkil büro, sonradan altı kişiye çıkartılmıştır. Andriy Bubnov, Emanuel Kviring, Volodymyr Mescheriakov, Heorhiy Pyatakov, Christian Rakovsky ve sonradan ilave olan Stanislav Kosior, ilk politbüro üyeleriydi.

SSCB'deki diğer bezerleri gibi, UKP politbüroyyu oluşturduğu günün ertesinde organizasyon bürosunu da oluşturdu.

Liderlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti Sekreteri, partiye liderlik etmekteydi. Oldukça önemli olan bu görev, çoğunlıkla devlet başkanlığı görevinden de önemli görülürdü. Yıllar boyunca, parti lideri aşağıdaki unvanlarla anıldi.

Yıllar Unvan
1918 - 1920 Merkez Komite Sekreteri
1920 - 1925 Merkez Komite 1. Sekreteri
1925 - 1934 Merkez Komite Genel Sekreteri
1934 - 1991 Merkez Komite 1. Sekreteri

Aşağıdaki listede,aynı zamanda parti liderliği görevini üstlenen merkez komite sekreterleri bulunmaktadır. Parti lideri Sovyetler Birliği'ndeki atmosfere göre zaman zaman, Birinci Sekreter ya da Genel Sekreter olarak da adlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smith, S. A. (2017). The Oxford handbook of the history of communism. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198779414. 
  2. ^ Pons, Silvio (2020). The Cambridge history of communism. Cambridge, Birleşik Krallık: Cambridge University Press. ISBN 978-1316634578. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]