İşçi Sınıfının Kurtuluşu için Mücadele Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İşçi Sınıfının Kurtuluşu için Mücadele Birliği
Birliğin üyeleri. Ayaktakiler (soldan sağa) Alexander Malchenko, P. Zaporozhets, A. Vaneyev; Oturanlar (soldan sağa): V. Starkov, Gleb Krzhizhanovski, Vladimir Lenin, Julius Martov; 1897
Kuruluş1895
KapanışŞubat 1897
AmaçMarksizm, Sosyal demokrasi
MerkezRusya Rus İmparatorluğu, Sankt-Peterburg
Genel sekreterVladimir Lenin

İşçi Sınıfının Kurtuluşu için Mücadele Birliği, 1895 yılında kurulan ve yönetimini Bolşevik lider Vladimir Lenin ve arkadaşlarının oluşturduğu grup.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Birlik, Sankt-Peterburg'da, o dönemdeki tüm Marksist işçi gruplarını, ki bunların sayısı yirmi kadardı, İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği adı altında tek çatı altında topladı. Bununla birlikte işçilerin iktisadi talepler (çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş gününün kısaltılması, ücretlerin yükseltilmesi vb) uğruna mücadelesini ve Çarlık Rusyası'na karşı siyasi mücadeleyle birleştirdi.[1]

St. Petersburg'daki "Birlik" diğer şehirlerdeki işçi birliklerinin kuruluşunu hızlandırdı. Moskova ve Kiev'in yanı sıra, ülkenin batı kısımlarında da sosyal demokrat örgütler oluşmaya başlamıştı. Lenin, Petersburg İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği'nin önemini "İşçi sınıfı hareketine dayanan bir devrimci partinin ilk kayda değer nüvesi" sözleriyle ifade etmiştir.

Lenin, 7 Aralık 1895'te bu birliğe üyeliği sebebiyle Çarlık rejimince tutuklanmıştır. Bu yıllarda Lenin'in ablası Anna Ulyanova, Lenin ile cezaevinde iletişime geçerek kriptografi uzmanlığını kullanarak birlik belgeleri ve mektuplarını gerekli mercilere ulaştırmıştır.

Bildirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birliğin Lenin tarafından kaleme alınan bildirilerinden bazıları şunlardır:

  • Çar Hükûmetine
  • 1 Mayıs Broşürü
  • Sosyal-Demokrat Parti Programının Taslağı ve Açıklaması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sovyetler Birliği Komünist Partisi (Bolşevik) Tarihi, Kaynak Yayınları, ISBN 9753431597