Lenin'in Mozolesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Lenin Mozolesi

Lenin Mozolesi (Rusça: Мавзолей В. И. Ленина), Moskova, Kızıl Meydan'da Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin'in tahnit edilmiş naaşının bulunduğu ve halka ziyarete açık olan yerdir.[1]

Mozole ve Lenin'in Naaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mozole mimar Aleksey Şçusev tarafından yapılmıştır. Eni 24, yüksekliği 12 metre olan mozoledeki kırmızı renkli granit komünizmi, siyah labrador da yası temsil ediyor. Mimar Şçusev, ölümsüzlük mesajı vermek için yapıda küp şeklini kullanmıştır. Binanın içi 100 m² olarak bir lobi ve yas salonu şeklinde düzenlenmiştir. Ana girişin tam karşısında SSCB arması yer almaktadır.

Mozole içinde sol taraftaki merdivenlerden inilerek yas salonuna ulaşılmaktadır. Lenin’in naaşı bu salonda cam bir lahit içerisinde bulunmaktadır. Lahitin yanlarında iki güvenlik görevlisi nöbet tutmaktadır. Ziyaretçiler Lenin’in naaşını gördükten sonra mozolenin sağ tarafında bulunan kapıdan çıkarak mozole arkasındaki diğer Sovyet yöneticilerinin mezarlarını ziyaret ederler.

Lenin’in naaşı 18 ayda bir yeniden tahnit edilmektedir. Bu süreçte mozole ziyaretçilere kapatılır, naaş mozole laboratuvarına götürülür. Burada mumya çözülür ve tekrar mumyalama işlemleri yapılır. Lenin’in üzerindeki takım elbise yeni ve temiz olanlarıyla değiştirilir.

Mozolenin tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenin’in naaşının korunacağı bir mozole yapılması Stalin tarafından önerilmiştir. Profesör Mochalova’ya göre Stalin'in mozole yapımındaki amacı Marksizm-Leninizm’i kutsal bir öğreti haline getirip, Lenin Mozolesi’ni de bu öğretinin sembolü yapmaktı.

Mozolenin yapımına 27 Ocak 1924'te başlanmıştır. İlk olarak ahşap bir yapı inşa edilmiştir. Yine mimar Aleksey Şçusev'in projesini hazırladığı granit mermerden yapılan bugünkü mozole 1930 yılında açılmıştır.[2]

Temmuz 1941’de II. Dünya Savaşı sırasında Lenin’in naaşı daha güvenli bir yer olan Tyumen'e nakledildi. Burası stratejik olmayan küçük bir şehir olduğu için Nazilerin hedefi olmayacağı tahmin edilmişti. Liderin naaşı Tyumen Devlet Tarım Akademisi’nde korumaya alınmış, ancak dikkat çekmemesi ve güvende olması için naaşın nerede olduğu konusunda basında hiçbir açıklama yapılmamıştı. Nisan 1945’te Nazilerin geri çekilmesiyle Lenin’in naaşı tekrar Moskova'ya getirildi.

Mozoleye Mart 1953'te Yosif Stalin'in naaşı da konuldu. Ancak 1961 yılında SBKP Genel Sekreteri Nikita Hruşçov'un talimatıyla Stalin'in naaşı mozoleden çıkarılarak, diğer Sovyet yöneticileri gibi Kremlin duvarları önüne gömüldü.

Mozolede son kez Aralık 2012’den Nisan 2013’e kadar tadilat işlemleri yapıldı.

Mozole ziyaretleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mozole FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi)’nin koruması altındadır. Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00-13.00 arasında ziyaretçilere açıktır. Mozoleye giriş ücretsizdir, fakat ziyaretçilerin kamera, fotoğraf makinası ve fotoğraf çekim özelliği olan telefonla mozoleye girmesi yasaktır. Ziyaretçiler bu tür eşyalarını Kızıl Meydan’ın hemen girişindeki Tarih Müzesi’ne emanet olarak bırakabilmektedir. Mozole ziyaretinde sessiz olmak şarttır. Ziyaretçiler elleri ceplerinde ya da saygısız bir pozisyonda ise görevliler tarafından uyarılırlar.

Lenin Mozolesi Araştırma Laboratuvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenin Mozolesi Laboratuvarı'nın personeli dünyada pek çok başka liderin bedenlerini de mumyalamıştır. Georgi Dimitrov (1949, Bulgaristan), Mareşal Khorloogiin Choibalsan (1952, Moğolistan), Joseph Stalin (1953, SSCB), Klement Gottwald (1953, Çekoslovakya), Ho Chi Minh (1969, Vietnam), Agostinho Neto (1979, Angola), Forbes Bernema Lyndon (1985, Georgetown, Guyana), Kim İl Sung (1995, Kuzey Kore) gibi önemli liderler mozole personelince mumyalanmıştır. Son olarak Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in naaşı da Ruslar tarafından tahnit edilmiştir.

Mozole Tribünü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mozole Sovyetler Birliği dönemindeki kutlamalarda merkez konumunda olmuştur. Mozolenin üzerinde özel gün ve kutlamalarda Sovyet liderlerinin yer alacağı bir tribün yapılmıştır. Ekim Devrimi ( 7 Kasım), 1 Mayıs ve Zafer Günü( 9 Mayıs) kutlamalarında Sovyet liderleri, Politbüro üyeleri ve üst rütbeli subaylar bu tribünden kutlamayı izler ve halkı selamlarlardı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 55°45′13″K 37°37′11″D / 55.75361°K 37.61972°D / 55.75361; 37.61972

  1. ^ http://lenin.ru/
  2. ^ http://lenin.ru/mas.htm/