Komsomol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Komsomol amblemi

Komsomol (Rusça: Комсомол, tam ad: Всесоюзный Ленинский Коммунистический союз молодёжи /Bu ses hakkında Vsesoyuzny Leninsky Kommunistichesky Soyuz Molodyozhi  , kısaltma: ВЛКСМ), Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin gençlik kolu. Erkek üyelerine "Komsomolets" ve kadın üyelerine "Komsomolka" denir.

Komsomol, Genç Komünistler Birliği'nin kısaltmasıdır. Tam adı Leninist Genç Komünistler Birliği'dir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde en etkili politik gençlik örgütüdür.

Rus Komünist Gençlik Birliği (Komsomol) adıyla 29 Ekim 1918 tarihinde kuruldu. 1924 yılında Rus Leninist Komünist Gençlik Birliği (RLKSM)adını aldı. Genç Komünist Ligi oluşumu ile bağlantılı olarak Mart 1926'da da Leninist Genç Komünistler Birliği olarak adlandırıldı.

1977 yılında Sovyetler Birliği'nde örgüte bağlı 14-28 yaş arası 36 milyon üyesi vardı. Günümüzdeki ideolojik halefi Rusya Federasyonu Komsomol (PCM) örgütüdür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 1918'de Tüm Rusya Kongresi delegeleri ve sendikalar tarafından genç işçileri ve köylüleri örgütleyen bir teşkilat olarak kuruldu. 1917 Şubat hareketi gençlerin siyasi faaliyetlerinin artmasına katkıda bulunmuştur. Sosyalist Parti tarafından yönetilen genç üyelerin yer aldığı "Emek ve Işık" çalışma örgütleri ve diğerleri ortaya çıkmaya başladı. Bu örgüt daha sonra Petrograd Genç Bolşevik Çalışma Birliği (CCPM) adını almış ve kurumsallaşmıştır. Ekim Devrimi'nden sonra ülkenin çeşitli kentlerinde gençlerin birliğe katılma isteği ile Tüm Rusya yapısının oluşması gerekli görülmüştür. 29 Ekim 1918'de genç işçilerin ve köylülerin sendikaları olarak toplanan Tüm-Rusya Kongresi Komsomol örgütünün kurulduğunu ilan etti.

İlk Komsomol rozetleri KIM (Uluslararası Komünist Gençler Birliği) merkezinde 1922 yılında ortaya çıktı. Rozet Lenin'in profilinin bulunduğu son şeklini 1945 yılında aldı.

Komsomol örgütünü başlatan ideolog Lenin oldu. Lenin'in "Gençliğin Görevleri" adlı çalışması Ekim 1920'de III Komsomol Tüm Rusya Kongresi'nde temel ideolojik belge kabul edildi ve tüm Komsomol üyelerinin okuması gereken temel kaynak oldu.

1930'larda Genç Komünist Ligi'nin başında Lazarus Shatskin yer aldı. Örgütün kuruluşu ve organizatörlüğünde büyük rol oynayan Şatskin Komsomol birinci sekreteri oldu. Daha sonra Teğmen Tarkhanov örgütün yöneticiliğini üstlendi. Komsomol Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin bir yardımcı örgütü olarak partinin gelecekteki liderlerinin yetiştiği bir örgüt haline geldi. 1922 yılında Genç Komünist Ligi'nin öncülük ettiği ve onun temelini oluşturacak olan çocuk siyasi örgütü Pioner birliği oluşturuldu. Bu örgüt Komsomol'un üyelerini yetiştirecek öncü teşkilatlanma oldu.İlk öncülerden NP Chaplin,daha sonra Genç Komünist Ligi Merkez Komitesi Genel Sekreteri (1924-1928) olmuştur.

Komsomolun Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç Komünist Ligi, büyük ölçekli projenin uygulanması için Bolşevik Partisi tarafından oluşturuldu. Ekim 1918 yılında, Komsomol'un 22 100üyesi vardı. İki yıl sonra, Komünist Gençlik Birliği III Kongresi'nde 482.000 Komsomol üyesinin iki yüz bini yabancı işgalcilere ve Beyaz Muhafızlara karşı mücadeleye katıldı. Komsomol Kültür Devrimi'nde, ulusal ekonominin inşaası, sanayileşme ve kollektifleştirme faaliyetlerinde önemli bir rol oynamıştır.

1930 yılında, Genç Komünist Ligi,okuma yazması olmayanlar için iki yıllık akşam okulu oluşturulması kararını aldı. İlk dönemde üniversiteler ve teknik okullarda 3000 Komsomol üyesi 15.000 işçiye bilimsel ve teknik eğitim dersleri verdi. Komsomolun girişimiyle işçilerin teknik eğitimi konusunda önemli bir adım atıldı. 1934 yılında, öğrencilerin % 48'i örgüte katılmış durumdaydı. Lenin'in "bir insan ancak insanlığın yarattığı bütün hazineleri, bilgiyi temel alarak komünist olabilir" sözleri Komsomol için önemli kabul edildi.

1941 yılında, SSCB'de 10 milyondan fazla izci vardı. Savaştan önce 1 milyon Komsomol üyesi "Voroshilov okları"na, 5 milyondan fazla üye askeri topografya ve diğer askeri spesiyalitelere katıldı. Bunlar Genç Muhafızlar olarak görev aldı. İşgalci Nazilere karşı mücadelede kadın ve erkek Komsomollar askeri başarılarından dolayı bir buçuk milyon madalya ile ödüllendirildi.

Sanayi, ekonomi, eğitim, bilim, kültür, sanat, spor gibi hayatın tüm alanlarında Komsomol'un muazzam bir etkisi oldu ve Sovyetler Birliği'nin en etkili kitle örgütü oldu. Her kurumun teşkilatlanmasında ve güvenliğinde kesinlikle Genç Komünist Ligi birincil örgüt oldu. Örgütün yayın organı olan Komsomolskaya Pravda gazetesi 1970'lerin başlarında 16,6 milyon tirajla sadece Sovyetler Birliği'nde değil, tüm dünyada en çok satan gazete ünvanını aldı. Buna bağlı olarak Komsomol dergisi, Komsomol "Genç Muhafız" gazetesi de yayınlandı. Genç Komünist Ligi savaş yorgunu ülkenin restorasyonunda, bakire arazilerin tarıma açılması ve işlenmesinde, kısacası ülkenin yeniden inşaasında en etkili örgüt olmuştur.

Komsomol'un toplumsal tabanı Brejnev döneminde giderek genişledi ve 1960-1980 yıllarında ortaöğretim okullarında hemen hemen tüm öğrenciler örgüte katılmıştı. Komsomol üyeliği daha sonraki yıllarda SSCB'de genç bir vatandaşın başarılı bir kariyer yapabilmesi için gerekli vasıfları kazandığı bir örgüt haline geldi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filatelide Komsomol[değiştir | kaynağı değiştir]