Komsomol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Komsomol
Всесоюзный ленинский коммунистический союз молодёжи
KısaltmaЦК ВЛКСМ
Kuruluş tarihi29 Ekim 1918
Kapanış tarihiEylül 1991
MerkezMoskova
Gazete(ler)Komsomolskaya Pravda

Komsomol (Rusça: Комсомол,[1] tam ad: Всесоюзный Ленинский Коммунистический союз молодёжи /Bu ses hakkındaVsesoyuzny Leninsky Kommunistichesky Soyuz Molodyozhi , kısaltma: ВЛКСМ),[2] Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin gençlik yapılanması. Erkek üyelerine "Komsomolets", kadın üyelerine "Komsomolka" denir.

Komsomol, Genç Komünistler Birliği'nin kısaltmasıdır. Tam adı Leninist Genç Komünistler Birliği'dir. Sovyetler Birliği'nde en etkili politik gençlik örgütüdür.

Rus Komünist Gençlik Birliği adıyla 29 Ekim 1918 tarihinde kuruldu. Mart 1926'da partinin ideolojisinin ve Lenin'e olan saygının bir ifadesi olarak Leninist Genç Komünistler Birliği olarak adlandırıldı.[3]

1977 yılında Sovyetler Birliği'nde örgüte bağlı 14-28 yaş arası 36 milyon üyesi vardı.[4] Günümüzdeki ideolojik halefi Rusya Federasyonu Komünist Partisi Komsomol (PCM) örgütüdür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 1918'de Rusya Komünist Partisi Tüm Rusya Kongresi delegeleri ve sendikalar tarafından genç işçileri ve köylüleri örgütleyen bir teşkilat olarak kuruldu. Aslında 1917 Şubat devrimi sırasında Rusya'da gençlerin siyasi faaliyetlere katılımı artmış ve sosyalist fraksiyonda gençlik örgütlenmeleri oluşmaya başlamıştı. Bu dönemde Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi tarafından yönetilen genç üyelerin yer aldığı "Emek" gibi bazı örgütlenmeler ortaya çıkmıştı. Bu örgüt daha sonra Petrograd Genç Bolşevik Çalışma Birliği (CCPM) adını almış ve kurumsallaşmıştır. Ekim Devrimi'nden sonra ülkenin çeşitli kentlerinde gençlerin birliğe katılma isteği ile Tüm Rusya yapısının oluşması gerekli görülmüştür. 29 Ekim 1918'de genç işçi ve köylülerin katıldığı Tüm-Rusya Kongresi'nde Komsomol örgütünün kurulduğu ilan edildi.

İlk Komsomol rozetleri KIM (Uluslararası Komünist Gençler Birliği) merkezinde 1922 yılında ortaya çıktı. Rozet Lenin'in profilinin bulunduğu son şeklini 1945 yılında aldı.

Komsomol örgütünü başlatan ideolog Lenin oldu. Lenin'in "Gençliğin Görevleri" adlı çalışması Ekim 1920'de Rusya III Komsomol Kongresi'nde temel ideolojik belge kabul edildi ve tüm Komsomol üyelerinin okuması gereken temel kaynak oldu. Lenin'in "bir insan ancak insanlığın yarattığı bütün hazineleri, bilgiyi temel alarak komünist olabilir" sözleri de Komsomolların temel felsefesi oldu.

1930'larda Komsomol örgütünün başında Lazarus Şatskin yer aldı. Örgütün kuruluşu ve organizatörlüğünde büyük rol oynayan Şatskin Komsomol birinci sekreteri oldu. Daha sonra Teğmen Tarkhanov örgütün yöneticiliğini üstlendi. Komsomol Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin bir yardımcı örgütü olarak partinin gelecekteki liderlerinin yetiştiği bir örgüt haline geldi. 1922 yılında Komsomol'un öncülük ettiği ve onun temelini oluşturacak olan çocuk siyasi örgütü Pioner birliği oluşturuldu. Bu örgüt Komsomol'un üyelerini yetiştirecek öncü teşkilatlanma oldu. İlk öncülerden Nikolay Pavloviç Çaplin, daha sonra Komsomol Merkez Komitesi Genel Sekreteri (1924-1928) olmuştur.[5]

Komsomol'un Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Ekim 1918'de kurulduğunda Komsomol'un 22.100 üyesi vardı. İki yıl sonra, Komsomol III. Kongresi'nde üye sayısı 482.000'e ulaşmıştı. Bu üyelerin iki yüz bini yabancı işgalcilere ve Beyaz Terör'e karşı mücadeleye katıldı.

Komsomol Kültür Devrimi'nde, ulusal ekonominin inşası, sanayileşme ve kolektifleştirme faaliyetlerinde önemli bir rol oynadı.[6] 1930 yılında Komsomollar, okuma yazması olmayanlar için iki yıllık akşam okulu oluşturulması kararını aldı. İlk dönemde üniversiteler ve teknik okullarda 3000 Komsomol üyesi 15.000 işçiye bilimsel ve teknik eğitim dersleri verdi. Böylece işçilerin teknik eğitimi konusunda önemli bir adım atıldı. 1934 yılında, öğrencilerin %48'i örgüte katılmış durumdaydı. 1941 yılında ise SSCB'de 10 milyondan fazla Komsomol vardı.

II.Dünya Savaşı'nda 1 milyon Komsomol üyesi "Voroshilov okları" adlı birliğe, 5 milyondan fazla üye de askeri topoğrafya ve diğer askeri spesiyalitelere katıldı. Bunlar savaşta Genç Muhafızlar olarak görev aldı. İşgalci Nazilere karşı mücadelede kadın ve erkek komsomollar askeri başarılarından dolayı savaştan sonra bir buçuk milyon madalya ile ödüllendirildi.

Savaş sonrasında da sanayi, ekonomi, eğitim, bilim, kültür, sanat, spor gibi hayatın tüm alanlarında Komsomol'un muazzam bir etkisi oldu ve Sovyetler Birliği'nin en etkili kitle örgütü olarak varlığını sürdürdü. Genç Komünist Ligi (Komsomol) savaş yorgunu ülkenin restorasyonunda, bakire arazilerin tarıma açılması ve işlenmesinde, kısacası ülkenin yeniden inşasında en etkili örgüttü. Tüm kurumların teşkilatlanmasında Komsomol birincil örgüt durumundaydı. Örgütün yayın organı olan Komsomolskaya Pravda gazetesi 1970'lerin başlarında 16,6 milyon tirajla sadece Sovyetler Birliği'nde değil, tüm dünyada en çok satan gazete unvanını aldı. Buna bağlı olarak Komsomol dergisi, Komsomol "Genç Muhafız" gazetesi de yayınlandı.

Komsomol'un toplumsal tabanı Brejnev döneminde giderek genişledi ve 1960-1980 yıllarında ortaöğretim okullarında hemen hemen tüm öğrenciler örgüte katılmıştı. Komsomol üyeliği daha sonraki yıllarda SSCB'de genç bir vatandaşın başarılı bir kariyer yapabilmesi için gerekli vasıfları kazandığı bir örgüt haline geldi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filatelide Komsomol[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Komsomol 16. Kongresi (SSCB, 1970, sanatçı Anatoliy Karaşnikov)
  Komsomol 16. Kongresi (SSCB, 1970, sanatçı Anatoliy Karaşnikov)
 • 70. yıldönümü (SSCB, 1988, sanatçı И. Козлов)
  70. yıldönümü (SSCB, 1988, sanatçı И. Козлов)
 • Nükleer denizaltı Leninsky Komsomol (SSCB, 1970, sanatçı Vasiliy Zavyalov)
  Nükleer denizaltı Leninsky Komsomol (SSCB, 1970, sanatçı Vasiliy Zavyalov)
 • Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Правописание: комсомол. Şablon:Книга:Прописная или строчная
  2. ^ Правописание: Всесоюзный ленинский коммунистический союз молодёжи (ВЛКСМ). Şablon:Книга:Прописная или строчная. Всесоюзный ленинский коммунистический союз молодёжи Розенталь Д. Справочник по правописанию и литературной правке для работников печати
  3. ^ Şablon:Из БСЭ
  4. ^ Комсомольцы, избранные в руководящие органы ВЛКСМ, могли состоять в организации до достижения возраста 35 лет.
  5. ^ "«Смена», 1988 № 12, 13 «Писать всё-таки надо!.»". 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017. 
  6. ^ Россия: иллюстрированная энциклопедия. Москва: "ОЛМА-Пресс Образование". Ю. А. Никифоров. 2006. ss. 262, 600. ISBN 5-94849-897-2. 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2022.