Barbekü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir restoranda mangalda barbekü
Barbekü Patagonya, Arjantin hazırlanan
Izgara mangalda tütsülenmiş, sırt sırta domuz kaburga

Barbekü veya barbekü ızgarası bir et pişirme yöntemidir, bir yemek tarzı ve bu tarz yemeklerin pişirildiği ve servis edildiği bir yemek ya da buluşma adıdır. Mangal, kebap, biftek, steak ile benzer özellikleri vardır. Barbekü sosu, sebze, baharat gibi ürünler de eklenebilir.

Barbekü, pişirme yönteminin kendisine, bu şekilde pişirilen ete, kullanılan pişirme aparatına / makineye ("mangal ızgarası" veya basitçe "mangal") veya bu pişirme tipini içeren bir sosyal olaya atıfta bulunabilir.[1] Barbekü, genellikle füme et ve etleri odun veya odun kömürü üzerine içerek dışarıda yapılır. Barbekü restoranında bu, büyük, özel tasarım tuğla veya metal fırınlarda pişirilebilir. Barbekü dünyanın birçok yerinde uygulanmaktadır ve çok sayıda bölgesel farklılıklar vardır.

Barbekü teknikleri arasında sigara, tütsüleme, kızartmak veya pişirmek, kavurmak ve ızgara yapmak vardır. Adı verilen teknik, düşük sıcaklıklarda duman kullanarak ve uzun pişirme sürelerinde (birkaç saat) pişirmeyi içerir.[2] Pişirme, yaklaşık bir saatlik bir ortalama pişirme süresi boyunca pişirmeyi orta sıcaklıkta konveksiyon yapmak için bir fırın kullanır. Tavalar, nemli ısı için et suyuyla doldurulmuş bir kap ile nervürlü bir yüzey üzerinde doğrudan kuru kömürü birleştirir. Izgara, doğrudan ve kuru ateşte, genellikle birkaç dakika boyunca sıcak ateşte yapılır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2019. 
  3. ^ https://kalamazoogourmet.com/lifestyle/resources/grilling-guides/barbecue-techniques/