Çay (öğün)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ülkelerin adetlerine bağlı olarak, çay pek çok farklı öğünlerle veya öğün zamanlarıyla ilgili olabilir.

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

İkindi çayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir fincan çay

İkindi çayı genellikle saat 15:00-17:00 arası yenen hafif bir öğündür. Bu durum Birleşik Krallık'ta meydana gelir, gerçi eskiden İngiliz İmparatorluğu'nun bir parçası olan çeşitli yerler ayrıca böyle bir öğüne sahiptir. Bununla beraber, sosyal âdetlerde ve çalışma saatlerinde meydana gelen değişmelerden dolayı pek çok Britanyalı ikindi çayını sadece özel ve resmî olaylarda alır.

Geleneksel olarak, açık çay, demlikte süt ve şeker ile servis edilir. Buna çeşitli sandviçler, yumurta, salam, kekler ve pastalar eşlik eder. Yiyeceklere katlı bir sehpada servis edilir.

Eskiden ikindi çayı bir günlük olayda kullanılırken, şimdilerde onun hotel, kahvehane ve kafeteryalarda alınması daha çok olasıdır. Bununla beraber pek çok Britanyalı, çay zamanlarında hâlâ bir fincan çay ile birlikte bir dilim kek veya çikolata alırlar.

İkindi kahvaltısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Istanbul Kempinski Hotel'de ikindi çayı

İkindi kahvaltısı (İngilizce: high tea, ayrıca meat tea olarak da bilinir)[1] akşam öncesi öğünü olup, akşamleyin saat 17:00-18:00 arası yenir. Terim, küçük uzun masa yerine, yüksek ana masada yenen bir öğün olmasından gelir.

Genellikle soğuk etler, yumurta ve/veya balık, kekler ve sandviçleri ihtiva eder. Ailelerde, öğün daha az biçimsel olmaya meyillidir ve formalitesiz hafif yemekler, sandviçler, bisküviler, hamur işi (pasta), meyve şeklindedir veya başka şekilde ana akşam öğünüdür.

Çiftliklerde veya diğer işçi sınıfı çevrelerinde, ikindi kahvaltısı işçiler tarafından akşam vakti yenen geleneksel, önemli bir öğün olmakta ve ikindi çayı ile akşam öğününü birleştirmektedir.

İtalya[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya'da çay, kahveye bir alternatif olarak genellikle sabah kahvaltılarında sunulur. Yahut bisküvi veya keklerle saat 17:00'de sunulur. İtalya'da bu ikindi öğünü, merenda olarak adlandırılır. İtalyanlar genellikle, çayı sütsüz olarak, fakat limon ve şeker ile içerler.

Meksika[değiştir | kaynağı değiştir]

Meksika'da çay, akşamdan önce ikindiden sonra yenen hafif bir öğündür. Bu öğün, tatlı ekmekler de içerir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

The UK Tea Council Definition23 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ April 23.—Mr. and Mrs. James (Miss Fullers that was) came to meat tea, and we left directly after for the Tank Theatre". The Diary of a Nobody. George and Weedon Grossmith, with illustrations by Weedon Grossmith. 1892.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]