Hermetia illucens

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Hermetia illucens
Hermetia illucens Black soldier fly edit1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Alt takım: Brachycera (Karasinekler)
İnfra takım: Tabanomorpha
Familya: Stratiomyidae
Cins: Hermetia
Tür: H. illucens
İkili adlandırma
Hermetia illucens
(Linnaeus, 1758)

Hermetia illucens (İngilizce: black soldier fly), siyah asker sineği, İki kanatlılar (Diptera) takımının Stratiomyidae familyasından sinek türü.

Yetişkin sineklerin uzunluğu 16 mm kadardır, görünüm ve renk olarak eşek arılarına benzer. Yetişkin sineklerin kullanılabilir bir ağızları yoktur vakitlerini eş aramak ve çiftleşmek ile geçirirler. Yetişkinlerin ömrü 5-8 gündür. Sıcak iklimlerde bütün yıl boyunca çiftleşebilirler, soğuk mevsimlerde yumurta bırakmazlar.

Yumurtaları ortalama 4 gün içinde çatlarlar. Yumurtalarını genelde çatlaklara, gübre veya komposto gibi çürümekte olan maddelerin üstüne veya yakınına bırakırlar.

Larvaların boyları 3 mm ila 19 mm arasında değişir. Larvalar büyümelerini tamamladıklarında "prepupae" adı verilen bir evreye girerler. Bu evrede yemeyi keserler, midelerini boşaltırlar. Ağızları tırmanmaya yarayacak şekilde gelişir, kuru ve pupalaşmak için güvenli bir yer ararlar.

Soğuk havalarda ve yiyeceğin az bulunduğu zamanlarda uyku halinde olurlar. Sıcak havalarda gelişimlerine devam ederler.

Siyah asker sineği larvası, su ürünleri yetiştiriciliği, hayvan yemi ve evcil hayvan ve insan beslenmesi için mükemmel bir sürdürülebilir protein kaynağıdır. Larvalar evde kullanılan yiyecek çöplerinin ve tarımsal atık ürünlerin kompostlanması için kullanılabilir.[kaynak belirtilmeli]