Vakumda pişirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vakumda pişirme

Vakumda pişirme (Sous Vide), yiyeceklerin vakumlama yoluyla havası tamamıyla alınmış izole naylon torbalar içinde düşük sıcaklıkta (60 C°) uzun sürede pişirme yöntemidir.

İlk olarak 1970 yılında Fransa'da Georges Pralus tarafından kullanılmıştır. Sous Vide, Fransızca vakum altında anlamına gelmektedir.[1] Bu yöntemle pişirilen yiyeceklerin hiç su ve yağ kaybı olmadığından lezzetleri mükemmel olmaktadır. Ancak pişirme derecesi düşük olduğundan yiyeceklerin sağlıklı hazırlanması için temizlik konusunda çok dikkat sarf edilmelidir. Bu nedenle son yıllarda yeniden bazı tanınmış aşçılar tarafından gündeme getirilmesine rağmen yöntem sağlık açısından hala tartışmalıdır. Amerika'da bazı eyaletlerde lokantalarda kullanılması yasaktır. Vakumda pişirme yöntemi evde yemek yapanlar arasında da son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Yöntemi kullananlar pişen yemeğin lezzetinin kıyas edilmez derecede üstün olduğunu iddia etmektedirler.

Vakumlama işlemi için özel bir vakum aleti gerekebildiği gibi vakum makinesine ihtiyaç duymadan da vakumlama işlemi yapılabilmektedir. Evlerde kullanımı yaygınlaştığından piyasada çeşitli model ve markaları satılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SOUS VIDE PİŞİRME YÖNTEMİ NEDİR?". E Ambalaj. 29 Kasım 2019. 14 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2022.