İçeriğe atla

Benmari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benmari kabı

Benmari veya Bain-marie, bir kabı sıcak suya oturtarak içindekini ısıtma veya eritme yöntemidir. Benmari yöntemi özellikle çikolata gibi doğrudan ateşe oturtulduğunda yanma veya kesilme tehlikesi olan yiyecekler için tercih edilir. Bu yavaş ve ılımlı ısıtma yöntemi yemekhane gibi ortamlarda yemeğin belli ısıda tutulması için geliştirilmiş endüstriyel mutfak ekipmanları ile sağlanır. Benmari yöntemi için temel olarak iç içe geçebilen iki kap gerekir. Birinci kapta su ısıtılır; ikinci kap ise bunun üstüne suya temas etmeyecek şekilde oturtulur.

Fransızca "Marie'nin banyosu" anlamındaki Bain-marie terimi Latince balneum (veya balineum) Mariae’dan gelmektedir. Söz konusu Maria, Helenistik Dönem'de yaşamış olması muhtemel bir antik Yunan simyacı ve bu ısıtma yönteminin mucidi olarak bilinir.

Benmari Tezgahı[değiştir | kaynağı değiştir]

Benmari yöntemiyle yemek ısıtma işlemi de yapılmaktadır. Lokanta, restoran gibi toplu yemek tüketimi yapılan yerlerde yemeklerin sıcak tutulması için benmari türü ısıtma yapılır. Bu işlemi yapan tezgahlara benmari tezgahı denir. Benmari tezgahları, içerisinde bulunan havuzdaki suyu ısıtır, ısınan su buharıyla yemekler sıcak olarak muhafaza edilmiş olur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mutfak. "Benmari nedir, çeşitleri nelerdir?". 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021.