Bentō

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bentō

Bentō (Japonca弁当), Japon mutfağında yaygın olarak sunulan, tek kişilik servis edilen ya da evde paketlenmiş bir yemektir.[1] Bu yemek sunumu Japonlar arasında öğle yemeği ya da öğrenci yemekleri gibi durumlarda sıkça kullanılır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonların en eski tarihi kayıtlarından olan Nihon Shoki'de ve Ise Monogatari'de seyahat edenlerin ve avcıların yemeklerini yem torbalarının içinde taşıdığı anlatılır.[2] Heian dönemine doğru bento kutularının tasarımı ve gösterilen özen artmış, bento kültürü ülke geneline yayılmıştır. Günümüzde öğrenciler tarafından ve iş saatinde öğle yemeği olarak kullanılır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel bir bentō, pirinç veya erişte, balık veya et, turşu ve pişmiş sebzeleri bulundurur.[3] Ayrıca ızgara balık, kızarmış yiyecekler, buharda pişirilmiş, haşlanmış veya çeşitli şekillerde pişirilmiş sebzeler gibi birçok başka garnitür de bulunur. Çoğu zaman yoğun bir tada sahip umeboshi de içerebilir.[4] Bentoyu hazırlayan kişi, gün içerisinde ve ertesi gün yemeğin bozulmaması için içeriğini dikkatle seçer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bento". Dictionary.com. 9 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2023. 
  3. ^ "Bento: Changing New York's Lunch Culture," Chopsticks NY, vol. 27, July 2009, p. 10-11.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]