Istakoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nephropidae
Yaşadığı dönem aralığı: 272-0 Ma
Guadalupiyen-Günümüz[1] 
Lobster NSRW.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Crustacea
Sınıf: Malacostraca
Takım: Decapoda
Üst familya: Nephropoidea
Familya: Nephropidae
James Dwight Dana, 1852
Cinsler

Istakoz (Nephropidae), denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilirler.

En büyük doğal düşmanlarından birisi ahtapottur. Istakozların uzun gövdeleri, kaslı kuyrukları vardır ve deniz tabanındaki yarıklarda veya oyuklarda yaşarlar. Beş çift bacaktan üçünün, ilk çift de dahil olmak üzere, genellikle diğerlerinden çok daha büyük olan pençeleri vardır. Deniz ürünleri olarak son derece değerli olan ıstakozlar ekonomik açıdan önemlidir ve genellikle yaşadıkları kıyı bölgelerindeki en kârlı ürünlerden biridir.[2]

Tüketilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı haşlanarak yenilmek zorundadır ve bu işlem sırasında bağıramaz. Çünkü diğer kabuklu deniz hayvanları gibi ses telleri yoktur. Çıkan sesler aniden çok sıcak suya maruz kalıp, çatırdayan kabuklarından gelir. Ani ölüm gereklidir yoksa su dışında kalan ıstakoz bir çeşit salgıyla ölmeden önce kendi etini yenilmez hâle getirir hatta zehirlenmeye sebebiyet verebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de ve Avrupa'da görülen ıstakoz
Pişmiş Istakoz

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mindat.org". www.mindat.org. 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
  2. ^ "Homarus americanus, American lobster" 6 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF) McGill University 27 HaziranHaziran,2007.