Büfe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Büfe yemeklerin, yemekhanelerin kendilerine hizmet verdikleri bir kamusal alana yerleştirildiği yemek servisidir. Büfeler oteller, restoranlar, kafeler ve birçok sosyal etkinlik dahil olmak üzere çeşitli yerlerde sunulmaktadır. Büfe lokantaları normalde bir set fiyat için tüm yiyebilinen (AYCE) yiyecekleri sunar, ancak bazı ölçü fiyatları ağırlıkçadır.[1] Büfelerin genellikle sıcak yemekleri vardır, bu nedenle sıcak yiyecekler içermeyen formatları tanımlamak için soğuk büfe terimi (isveç masası veya Smörgåsbord) geliştirilmiştir. Sıcak veya soğuk büfeler genellikle bulaşık ve mutfak eşyalarını içerir, ancak, küçük ve kolayca tüketilebilecek şekilde tasarlanan, kekler, dilim pizzalar, kokteyl, yiyecekler vb olabilir.

Çeşitli açık büfe formatların vazgeçilmez özelliği, yemek yiyenlerin yemekleri doğrudan görebilmeleri, hemen hangi yemekleri tüketmek istediklerini seçmeleri ve genellikle ne kadar yiyecek alacağına karar vermeleridir. Büfeler, çok sayıda kişiye aynı anda hizmet vermek için etkilidir ve çoğu zaman iş sözleşmeleri veya büyük partiler gibi kurumsal ortamlarda görülür. Açık büfe, kendilerine hizmet veren akşam yemeklerini içerdiğinden, geçmişte, masa servisinden daha resmi olmayan, resmi olmayan bir yemek biçimi olarak kabul edilmiştir. Ancak son yıllarda, özellikle açık alanların bireysel masa yerlerinin sunumunu zorlaştırdığı evlerde, açık büfe yemekler, ev yemeği partilerinin ev sahipleri arasında giderek daha popüler hale gelmektedir.[2]

Büfe masası, 16. yüzyılın ortalarından itibaren brännvinsbord'dan (İsveçli schnapps veya alkollü içecekten alınan atış) kaynaklanmaktadır. Bu gelenek, 18. yüzyılın başlarında başlamıştı ve 19. yüzyılın başlarında daha modern bir büfe haline getirildi. Smörgåsbord büfesi, Avrupa çapında demiryollarının genişletilmesine kadar popülerlik kazanmadı.[3]

Akşam yemeklerini "büfe" tarzı yemekler olarak adlandırılan yiyeceklerden seçmenin birçok farklı yolu vardır. Bazı büfeler "sadece tek geçişli" dir, ancak çoğu büfeler bir lokantanın daha önce bilmedikleri yiyeceklerden küçük örnekler almasına, daha sonra istenirse daha fazla porsiyona dönmesine izin verir. Ticari yemek işletmelerinde yanlış anlamaları önlemek için kurallar ve ücretler genellikle büfe servis tablolarının yakınındaki tabelalarda yayınlanır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir açık büfe biçimi, gıda içeren plakalarla doldurulmuş bir gösterge sayacına ve vitrine sahip olmaktır; Müşteriler, yürürken istedikleri bulaşıkları içeren tabakları seçer. Yiyecek ekranı personel tarafından karşılanabilir veya müşteriler yemek tabaklarını kendileri alabilir. Bu form en çok kafeterya veya kantinlerde görülür. Bu tip bir büfenin başka bir türevi, müşterilerin açık büfe tarzı bir düzenden seçtikleri yiyecek ve daha sonra seçilmiş olana (bazen yiyeceklerin ağırlığına veya renk kodlu plakalara dayanarak) göre ödeme yaptıkları zaman ortaya çıkar.[4]

Bir Çin tarzı dim sum evinde, oturmuş müşterilerin seçimleri, restoranın içinde dolaşan farklı yiyecek tabaklarını içeren tekerlekli arabalardan seçtikleri bir yerde görülebilir.[5] Başka bir varyasyon, oturmuş müşterilerin çeşitli gıdaları taşıyan sürekli hareketli bir konveyör bandından yemekleri seçtiği bir konveyör suşi restoranıdır ( kaiten-zushi). Başka bir varyasyonda, Brezilya tarzı rodízio büfeleri, büyük şişlerden doğrudan "kebircaria" ızgara etleri servis eden gezici garsonları yerleştiriyor.

"Tamamen yiyebilir" (AYCE) büfeler daha serbest biçimlidir. Müşteriler sabit bir ücret öderler ve daha sonra tek bir öğünde yemek istedikleri kadar yemek yiyebilirler. Bu form, özellikle otellerde, özellikle restoranlarda bulunur.[6] Bazı ülkelerde, bu format "Sunday brunch" büfeleri için popülerdir.

Moğol usulü bir barbekü büfesi biçimi, dinleyicilerin çeşitli ince dilimlenmiş çiğ yiyecekleri toplamasına ve daha sonra bir restoran aşçısı tarafından büyük bir kalbur üzerinde tavada kızartılan lezzet verici maddeler eklemesine izin verir.

Bir salata büfesi, müşterilerin marul ve diğer salata malzemelerine yardım ettiği ve daha sonra kiloyla ödüllendirdiği şarküteriler ve süpermarketler için yaygın olarak sunulmaktadır. Bazen sadece soğuk yiyecekler sunulur, ancak genellikle sıcak yiyecekler de mevcuttur. Açık büfeler genellikle bir tür kutlama ile ilişkilendirilir, açık bir ücret olmayabilir veya maliyet tüm etkinlik için bir giriş ücretine dahil edilebilir.[7] Sanat galerisi ve müzelerdeki sergi açılışlarına genellikle davetliler için mütevazı bir büfe eşlik etmektedir.

Alternatif olarak, büfeler en çok hazırlanan seçimler için kendilerine hizmet edebilir, ancak kavrulmuş etler için bir et lokantası görevlendirilir. Bazı açık büfe formatlarında akıtma, omlet, erişte çorbası, barbekü veya suşi yemeklerinin özel olarak hazırlandığı personel istasyonları da bulunmaktadır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]