İçeriğe atla

Büfe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New York'ta bir büfe

Büfe, yiyecek, içecek, gazete, dergi, bilet ve turistik hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkândır.[1] Batı dillerinde kiosk olarak kullanılır ve kökeni Türkçedeki köşk ile Farçadaki kūshk kelimesine dayanır.[2]

Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde daha çok insan trafiğinin olduğu bölgelerde bulunurlar. Hızlı alışverişi yapılabilecek ve anlık ya da günlük ihtiyaçları karşılayacak ticari malların satıldığı ticarethanelerdir. Özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerin tarihi mekanlarında o şehirle ya da yakınında bulundukları tarihi mekan ile ilgili turistik hediyelik eşyalar da satılır.

Türkiye'de yapılan, bilimsel olmayan ve ticari bir araştırmaya göre Türkiye'de bu tipden 18.000 ile 20.000 arası ticari işyeri olduğu ve buralarda 75.000 civarında kişi çalıştığı belirtilmektedir.[3]

Genel amaçlı olanlarının yanında sadece belli bir satış tipine odaklı olan büfeler de mevcuttur. Bunlara örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Halk Ekmek A.Ş.'nin Halk ekmek ya da daha çok basın ile ilgili çalışan ve gazete ve dergi satan gazete büfeleri örnek verilebilir.

  1. ^ "TDK Sözlük WEB Sitesi". 29 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020. 
  2. ^ "Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü kiosk maddesi". 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020. 
  3. ^ "Konuyla iligli Sabah gazetesinde bir haber". 30 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020.