Konserve sığır eti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konserve sığır eti
Ana malzemelerSığır eti ve tuz
ÇeşitleriŞeker ve baharat

Konserve sığır eti, tuzlanmış sığır etidir.[1] Genellikle etin iri taneli kaya tuzu ile işlenmesiyle hazırlanırken, bazen şeker ve baharat da eklenir. Konserve sığır eti, birçok mutfakta bir bileşen olarak öne çıkar.

Tariflerin çoğu, sığır etindeki doğal miyoglobini nitrozomyoglobine dönüştürerek pembe bir renk veren nitratlar içerir. Nitratlar ve nitritler, Clostridium botulinum bakteri sporlarının büyümesini engelleyerek kürleme sırasında tehlikeli botulizm riskini azaltır,[2] ancak farelerde kanser riskinin artmasıyla bağlantılıdır.[3] Nitrat veya nitrit olmayan konserve sığır eti gri bir renge sahiptir ve bazen "New England konserve sığır eti" olarak adlandırılır.[4]

Konserve sığır eti, taze etin karne ile dağıtıldığı I. ve II. Dünya Savaşı da dahil olmak üzere birçok savaş boyunca popüler bir yemekti. Ayrıca, çeşitli bölgesel yemeklerin bir bileşeni olarak ve dünya çapında çeşitli silahlı kuvvetlerin modern kumanyalarının ortak bir parçası olarak dünya çapında popülerliğini korumaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Corned Beef". www.merriam-webster.com (İngilizce). 18 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2023. 
  2. ^ US Dept of Agriculture. "Clostridium botulinum" (PDF). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Mart 2023. 
  3. ^ "Ingested Nitrates and Nitrites, and Cyanobacterial Peptide Toxins". NCBI.NLM.NIH.gov. International Agency for Research on Cancer. 7 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2023. 
  4. ^ Ewbank, Mary (14 Mart 2018). "The Mystery of New England's Gray Corned Beef". Atlas Obscura. 22 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2023.